AĞRIYAN DİŞ ÇEKİLİR Mİ? DİŞ AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Ağrıyan Diş Çekilir mi? Yaşam kalitemizi düşüren, çoğu zaman katlanılmaz bir hale getirerek uykusuz geceler geçirmemize neden olan diş ağrısının sebepleri nelerdir? Diş ağrısı tedavisi ve çözüm yolları hangileridir? Bu yazımızda ağrıyan diş problemi hakkında önemli detayları sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Diş Neden Ağrır?

Ağrıyan diş çekilir mi, sorusunun yanıtına geçmeden önce diş ağrısının nedenleri üzerine bilgi sahibi olmamız yararlı olacaktır. Bilindiği gibi ağrıyan dişler genellikle çürüme sorunu yaşayan dişlerdir. Çürüğün oluşmasındaki başlıca neden ise dişte meydana gelen enfeksiyon sorunudur. İltihap problemi olan dişler zaman içinde ağrılara ve hassasiyete neden olur. Bu ağrılar ise en çok geceleri yaşanır.

İlerleyen iltihap diş içinde bulunan, sinirlerin olduğu bölgeyi etkileyecektir. Sinir üzerindeki baskı kişinin acıyı sürekli olarak hissetmesine neden olur. Bazı ağrılar ise kişiyi fazla rahatsız etmez ve genellikle bazı yöntemlerle kolayca giderilebilir. Bu tür ağrılar genellikle diş etinde meydana gelen sorunlarla bağlantılıdır. Kişinin normal yaşamına devam etmesini engelleyen ağrı ve zonklamalar söz konusuysa, mutlaka hekime başvurarak tedavi görmesi yararlı olacaktır.

Diş ağrısının sebeplerini daha iyi anlamak için dişin yapısını anlamamız gerekir. Diş içinde “Pulpa” adı verilen bir bölüm bulunmaktadır. Yumuşak dokuya sahip Pulpa içinde dişi besleyen damarlar ve sinirler yer alır. Bu bölgedeki sinirlerin zarar gördüğü durumlarda ağrı hissi ortaya çıkar. Diş sinirleri bakteriler nedeniyle veya farklı fiziksel nedenlerle zarar görebilir. Diş sinirlerine zarar vererek ağrıya neden olan en yaygın sebep ise iltihaptır.

Yoğun ağrılar, diş sinirlerinin etkilenmesinden dolayı oluşsa da, burada dikkat edilmesi gerekilen enfeksiyon olup olmadığıdır. Ağrı dayanılmaz boyutlarda yaşanabilir. Ancak insan sağlığına zarar verebilecek olan ağrı değil o bölgedeki iltihaptır. Tedavi görmeyen iltihap zaman içinde yayılabilir ve kişide farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı çürük veya apseli dişlerin acilen tedavi edilmesi gerekir.

Diş Ağrısının Sebepleri

Yukarıda diş ağrısının ortaya çıkış aşamasını kısaca aktardık. Diş ağrılarının hangi durumlarda oluşabileceğini maddeler halinde sıralamaya çalışalım:

– Dişlerde meydana gelen kırık veya çatlak durumlarında

– Çürümüş dişlerde

– Düşen, yıpranan veya çıkan dolgularda

– Enfeksiyona bağlı apse rahatsızlıklarında

– Diş etinde meydana gelmiş tahriş ve enfeksiyonlarda

– Gömülü diş sorunlarında veya çıkmayan yirmi yaş dişlerinde

– Diş gıcırdatma veya aşırı sıkma gibi kişisel alışkanlık durumlarında

– Sinüzit rahatsızlığında

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı dayanılmaz boyutlarda olduğunda kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyecektir. Özellikle geceleri, çürük ve iltihaba bağlı dişlerde daha şiddetli hale gelir. Kan basıncı ve hormon salgılamaları gece artacağı için bu ağrı ve zonklamalar çok daha fazla görülür. Diş ağırsını durdurmak için en fazla tercih edilen yöntem ağrı kesici almaktır. Ancak bu geçici bir çözümdür. Ağrıyan dişin tedavisi için geç olmadan hekime başvurulması önemlidir.

Geçici çözümler yerine diş hekiminizle görüşmeniz ve sorunlu dişleri tedavi ettirmeniz atılacak en doğru adımdır.

Ağrıyan Diş Çekilir mi?

İltihaplanmış veya apse oluşumu gözlenen dişlerde çekim işlemi söz konusu olduğunda, enfeksiyonların vücuda kan yoluyla geçme olasılığı vardır. Fakat bu her zaman geçerli olmayabilir. Dişin çekilip çekilmeyeceği hekiminizin kararına bağlıdır. Ağrıyan diş tedavisi yöntemleri uygulanarak kanal tedavisi veya dolgu gibi çözümler bulunabilir. Sorunlu dişin mutlaka çekilmesi gerekirse hekiminiz size belirli bir süre antibiyotik kullanımı önerebilir. Antibiyotik kullanan hastaların dişi birkaç gün veya bir hafta sonra çekilebilir.

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60