Çocuk Ortodontisi

Neden ortodontik tedavi?

Çene kemiği ile diş boyutu uyumsuz olduğunda, aşırı çapraşıklık olduğunda, dişlerin eksen eğimlerinin bozuk olduğu durumlarda protetik tedavi yapmak zorlaşır. Alınan sonuçlar hem hekimi, hem de hastayı memnun etmez. Ortodontik tedavi ile bu tip sorunları gidermek son derece kolaydır. Ayrıca elde edeceğiniz sağlıklı ve güzel gülüşler sadece kendi dişleriniz kullanılarak olur. Şunu unutmamak gerekir ki en iyi yapılan protetik tedavi bile, kendi sağlıklı dişlerinizin yerine geçemez.

Tedavi yaşı ve süresi

Diş hareketine bağlı ortodontik tedavi, sağlıklı diş eti ve kemik olduğu sürece her yaşta başarı ile yapılabilir. Yaş ilerledikçe damarlanma ve kemik yapısı değiştiği için erişkinlerde daha düşük kuvvetlerle çalışmak gerekir. Ortodontik tedavi süresi ortalama 1.5 – 2 yılken, bu süre erişkinlerde daha uzayabilir.

Çene kemiğinin büyümesinin yönlendirildiği fonksiyonel tedavilerde, çene darlıklarında ve alışkanlık kırıcı tedavilerde ise yaşın önemi vardır. Bu tip tedavilere erken yaşta kontrollü olarak başlanmalıdır. Eğer çocuğunuzun çene yüz sisteminde bir farklılık hissediyorsanız, mutlaka 6 yaştaki diş kontrolü sırasında bir ortodontiste gösteriniz. Ortodontistiniz gerekli görürse çocuğunuzu kontrol grubuna alır ve tedavi zamanı gelince sizi uyarmış olur.

ORTODONTİK TEDAVİ ŞEKİLLERİ

SABİT TEDAVİLER

Ortodontik tedavinin en çok tercih edilen şeklidir. Dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılan braketlerin içine ileri teknoloji ürünü çeşitli kalınlıkta ve bükümlerde teller yerleştirilir. Bu teller braketler aracılığı ile dişe istenilen yönde kuvvet uygular ve dişler hareket eder. Dişin kökünü de hareket ettirmek mümkündür. Braket bakımı için hasta kooperasyonu gerekir, ama kontrol daha çok doktorun elindedir.

Labial ortodontik tedavi (standart ortodontik ted):

Braketlerin dişlerin ön yüzüne takıldığı tedavi şeklidir. Hasta gülümsediğinde braketler dişlerin üzerinde görünür. Yumuşak doku iritasyonları yapar ama hasta açısından da hekim açısından da çalışması daha kolaydır.

Lingual Ortodontik Tedavi:

Braketlerin dişlerin arka yüzeylerine yapıştırıldığı tedavi şeklidir. Hasta gülümsediğinde tedavi olduğuna dair hiç bir şey görünmez. Ancak braketler dil tarafında olduğu için dilde çeşitli yumuşak doku yaralanmalarına ve rahatsızlıklara neden olabilir. Hasta açısından da hekim açısından da kullanılması ve çalışılması daha zordur.

HAREKETLİ (Müteharrik) Ortodontik Tedavi:

Müteharrik Tedavi (Hareketli tedavi): 

Basit çapraşıklıkların düzeltilmesinde, erken yaşta önleyici ortodontik tedavide, sabit tedaviyi desteklemek amacı ile ve pekiştirme tedavisinde kullanılan hastanın takıp çıkartacağı apareylerle yapılan tedavi şeklidir. Takılması tamamen hastaya bağlı olduğu için yüksek hasta kooperasyonu gerekir. Metal destekli akrilik apareyler kullanıldığı gibi tamamen şeffaf apareylerde kullanılabilir.

Fonksiyonel Ortodontik Tedavi

Çocuğun büyüme gelişiminden yararlanılarak uygulanan, çene kemiklerinin ve kafa kemiklerinin büyümesini yönlendirmeyi amaçlayan ortopedik bir tedavidir. Alt çenenin aşırı ileri olduğu durumlar, üst çenenin aşırı ileri olduğu dişleklik durumları gibi bozukluklar bu gruba girer. Çocuğun yaşı çok önemlidir. Bu tedavi büyüme ve gelişim tamamlandıktan sonra uygulanamaz (kızlarda 12-14 yaş, erkeklerde 14- 16 yaş). İki çeneyi de ilgilendiren hareketli apareylerle veya çene dışından uygulanan ekstra oral apareylerle tedavi yapılır.

Görünmez tel:

Bakınız : Görünmez Tel
BRAKETLİLERE ÖZEL

Braket kuralları
Fırçalama
Diş ipi kullanma
Arayüz fırçası kullanma
Pekiştirme aygıtı kullanımı ve temizliği
ANNE BABALARA ÖZEL

GENEL DİŞ SAĞLIĞINI VE ORTODONTİK BOZUKLUKLARINI ERKEN TEŞHİS EDEBİLMEK İÇİN ANNE BABALARA BAZI ÖNERİLER

İlk kontrol: Çocuğunuzu dişinde ağrı yokken diş hekimine götürün. Böylece ilk muayenesi sıkıntısız geçer ve üzerinden ‘dişçi’ korkusunu atar.

6 yaş dişlerinin önemi: Hiç bir sıkıntı olmasa bile 6 yaşında mutlaka bir diş doktoru kontrolü gerekir. Unutmayın ki 6 yaşında, ömür boyu ağızda kalacak olan 1. büyük azı dişleri sürer. Bu dişler süt dişi dizisinin (üstte 10süt dişi, altta 10süt dişi) sonunda, başka diş düşmeden ağza çıktığı için genellikle anne-baba tarafından fark edilmez ve süt dişleri ile karıştırılır. Tüm yaşam boyu çiğneme basıncının dağılmasında en etkin rolü oynayan bu dişlerin girintili çıkıntılı çiğneme yüzeyleri ‘fissür örtücü’ adı verilen koruyucu bir sıvı ile kaplanır. Çürümeye karşı direnç kazandıran fluor içerikli bu örtü, 6 yaş dişleri ağza sürdükleri zaman rutin olarak yapılmalıdır.

Eken süt dişi kaybı: Süt dişleri alttan gelen sürekli dişler için bir rehber görevi görür. Zamanından önce düşmesi, alttan gelen dişin sürme düzenini bozabileceği için istenmez. Ama her şeye rağmen kaybedildiyse, bu dişlerin boşluklarının korunması gerekir. Özellikle arka bölgedeki süt dişlerinin boşlukları çok hızlı kapanacağı için alttan gelecek sürekli dişin yerinin daralmasına ve dişin çapraşık sürmesine neden olur. Bu nedenle erken süt dişi çekimlerinden sonra, mutlaka yer tutucu yapılıp boşluğun korunması gerekir.

Kötü alışkanlıklar: 2 – 4 yaş çocukların ‘kötü alışkanlıkları’ bırakma devresidir. Parmak emme, emzik ve biberon emme, dil ve dudak emme gibi bebeklik hareketleri 3,5 – 4 yaşından sonra çene yüz sisteminde kalıcı bozukluklar yaratmaya başlar. İleride ortodontik tedavi hatta plastik cerrahi gerektiren sorunlara neden olabilirler.

Ağız solunumu: Geniz eti ve bademcik sorunu ağız solunumuna neden olacağı için çene yüz sistemini olumsuz etkiler. Mümkün olduğu kadar burundan nefes almalarını ve ağızlarını kapalı tutmalarını sağlayın. Sık sık nezle olan, ağzı açık uyuyan, geniz akıntısı olan çocukların geniz eti ve bademcik sorunları bir Kulak Burun Boğaz ve Ortodonti uzmanı ile birlikte değerlendirilmelidir.
Diş fırçalama: Bu alışkanlığı edinmeleri için her gün sabah – akşam diş fırçalatın. Özellikle akşam fırçalamalarını anne babadan birisinin yapmasını öneririz. Böylece hem nasıl fırçalaması gerektiğini öğrenirler, hem de tükürüğün yoğunlaştığı gece uykusuna yatmadan dişleri tam olarak temizlenmiş olur.

Sert ve sulu besinler: Çikolata, şeker gibi genel sağlık için zararlı besinler yerine elma, armut, havuç gibi sert ve sulu gıdaları tercih etmeliyiz. Bu tip yiyecekleri de ısırarak yerlerse diş ve diş eti sistemine bir çeşit masaj yapmış olurlar.

Свържете се с нас по телефона или чрез WhatsApp , резервирайте си час за преглед и планирайте своето пътуване.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60