Lamine Diş Kaplama Tedavisi

Güldüğümüzde ağzınızı kapatmak mı istiyorsunuz? Aynaya baktığınızda gözünüze takılan ve sizi rahatsız eden bir şey mi var?  Rahat bir şekilde gülemeyen insanlar artık lamina gibi estetik diş hekimliği tedavileri sayesinde hayal ettikleri gülümsemeye kısa bir süre içerisinde kavuşabiliyorlar.

Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları

Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları ile aslında hiç de zor olmayan küçük müdahaleler sayesinde diş rengimiz ve şekliniz istediğiniz ideal görüntüye kavuşabilir. Dişlerin yüzeylerine uygulanan porselen lamina işlemi sayesinde diş yüzeyindeki bozukluklar, sararmalar, kırık veya çatlak görüntüler, dişler arasındaki boşluklar tamamen ortadan kaldırılabilir.

Lamina diş, bir diğer tanımıyla porselen kaplama, bireylerin dişlerinde meydana gelen deformasyon, kırılma gibi sebeplerden doğan estetik bozuklukları gidermek adına yapılır. Lamine diş kaplama, diş üzerinde törpüleme ile kaplama yapılan bir kaplama türüdür. Latincede yaprak kaplama anlamına gelmektedir. Diş üzerinde ufak bir törpüleme yapıldığı için de en koruyucu protez uygulamasıdır.

Lamina etmek kavramı: 
belirli bir ısı derecesine eşlik eden basınç sayesinde bazı yüzeylere yapılan uygulamadı. Lamina diş tedavisi de bu şekilde yapılmaktadır. Bir nevi bu türde uygulanan diş tedavisine lamina etmek de denilebilmektedir. Diğer bir yöntemle lamina etmek yapıştırmak olarak da tanımlanmaktadır. Bu aşamalarda en önemli detay ise baskılama yöntemidir. Diş tedavilerinde de belirli aparatlar ile baskılama yapılarak laminasyon sağlanmaktadır.

Kişiye özel diş ölçüleri

Kişiye özel diş ölçüleri alınarak oldukça hassas bir klinik çalışma sonucu tasarımı yapılan lamina kaplamalar, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılmak suretiyle kullanıma hazır hale getirilir. Lamina diş kaplama tekniğinin en önemli özelliği, dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmadan istenilen uyum ve mükemmeliyetin elde edilmesidir. Yaprak kadar ince ve saydam bir görünüme sahip olan laminalar, yapıştırıldıkları dişlerin doğal görünümüyle birebir uyum sağlayarak adeta görünmez olurlar.

Oldukça ince olmalarına rağmen, diş minelerine yapıştırıldıklarında basınca, çekme ve itme gibi kuvvetlere karşı yüksek dayanıklılık gösterirler. Kolaylıkla kırılmayan lamine dişler, ağız ve diş bakımının düzenli ve sürekli yapılması halinde bir ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler. Diş dokusunu kaybetmeden yapılabilmenin yanı sıra, lamina uygulanan dişlerde kaybedilen doku yeniden kazanılır.

Lamina tedavisinde kullanılan malzeme

Lamina tedavisinde kullanılan malzeme porselen veya kompozit olabilir. Porselen lamina laboratuvarda diş teknisyeni tarafından hazırlanır. Kompozit laminate ağızda diş hekimi tarafından uygulanır. Kompozit lamine diş tek seansta tamamlanabilmesine karşın porselen lamine diş kaplamalar laboratuvar aşamaları olduğu için 5-7 gün içerisinde tamamlanabilmektedirler.

Ağızdan alınan hassas ölçü laboratuvarda bilgisayar ortamına aktarılır ve yapılan tasarım bloktan kesilen cam seramik üzerine estetik uygulama sonrası ağızda prova edilir. Hassas bir yapıştırma işlemi gerektiren lamine diş kaplamaları fiyat olarak normal diş kaplamalarından bir miktar daha yüksek fiyat ile uygulanabilmektedir. Lamine diş uygulamasının gerektiği durumlar genellikle dişler üzerinde leke veya diş sararmalarıdır.

Diş üzerinde oluşmuş kırıklar lamina diş tedavisi ile doğal dış görüntüsüne kavuşturulabilmektedir.

Dişlerin Aralıklı Olması: 
Aralıklı dişlerin tedavisinde başarılı bir tedavi seçeneği olarak uygulanan laminate veneer diş tedavileri kullanışlı ve estetik sonuçlar verir. Yüzeyde çok ince bir uygulama ile aralıkların doğal diş renginde kapatılması ve ağızda tam bir simetri sağlanabilmesi için aralıklı diş tedavilerinde uygulanırlar. Lamina diş uygulaması en az bonding uygulaması kadar başarılı olmaktadır. Yüzey özellikleri bakımından daha uzun süre dayanabilmeleri ve parlak olmaları nedeni ile bonding uygulamasından daha üstün estetik sağlarlar. Fiyat olarak kompozit lamine (bonding) diş uygulamaları daha ucuz olduğu için hastaların öncelikli tercihi kompozit bonding olmakta ve ilerleyen zamanlarda porselen lamina ile devam etmektedir.

Dişlerin hafif eğri olması

Dişlerin hafif eğri olması veya açılarından bozuk olması lamine diş tedavisi ile giderilebilecek sorunlardır. Özellikle ön diş bölgesinde ortaya çıkan estetik kaygı uyandıran çapraşıklıklar ortodonti tedavisi istemeyen hastalar için maliyeti biraz yüksek olsa da lamina diş uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Lamina diş tedavisinde unutulmaması gereken düzenli diş hekimi kontrolü gerektirmesi ve kullanım sırasında sert cisimler ısırılmaması gerektiğidir.

Lamina diş kaplama uygulamasının her aşaması, doktor- hasta arasındaki fikir birliğine bağlı olarak ilerler. İlk seansta hastanın ağız içi ölçüleri oldukça hassas bir ölçümleme yapılarak alınır. Alınan ölçülere uygun olarak hazırlanan model üzerinde laboratuvarlarda mock-up adı verilen testler yapılır. Elde edilen model konusunda hasta ile fikir birliği oluşunca, yapıştırılacak dişlerin hazırlanması aşaması başlar. Lamina diş kaplaması yapılacak diş sayısına göre uygulamanın süresi farklılıklar göstermekle birlikte, oldukça kısa sürelerde dişlerin yapıştırılması gerçekleşir.

İlk aşamada geçici kaplamalarla uyum sürecini kontrol eden diş hekimleri, sorun yaşanmaması halinde son düzenlemeleri yaparak gerçek porselenlerin yapımı sürecini başlatır. Özel bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenen lamina kaplamalar, aynı gün kullanılmaya başlanabilir. Hastaların diş etlerinde bir sorun bulunmaması halinde, 2 veya 3 seans sonunda lamina diş kaplaması tedavisi sonlandırılarak hasta yeni dişlerini kullanmaya başlayabilir.

Lamina diş tedavisi

Lamina diş tedavisi, ileri derecede diş eti çekilmesi bulunan kişilere tavsiye edilmez. Bunun dışında, çene yapısında belirgin bozukluklar olanlar, gece uykusunda diş sıkma alışkanlığı olanlar ve tırnak, kalem ısırma gibi alışkanlıklara sahip olan bireylerde uygulanmaz. Diğer tedavi usullerine göre daha maliyetli olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar tüm beklentileri karşılar niteliktedir.

Lamine Diş Kaplama Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamina diş dişlerin inceltilmesi yöntemi ile yapılan bir uygulamadır. Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi dişin çekilmesine, ya da dişe farklı bir işlem uygulanmasına gerek kalmadan dişin üzerine lamina diş aparatının takılması ile yapılmaktadır. İnceltme işlemi yapılan dişin üzerine porselen bir malzeme içeren dişin takılması ile uygun sonuçlar elde edilmektedir. Bu yöntem estetik hekimlikte oldukça sık kullanılan uygulamalar arasındadır.

Porselen lamina diş yapımı

Porselen lamina diş yapımına uygun hale getirilen zeminin üzerine uygulanan porselen bir yüzeyi bulunan diş olarak tanımlanabilmektedir. Porselen lamine uygulaması ağız içerisinde istenen bir sonuç yakalayan diş yapma yöntemidir. Özellikle estetik anlamda sorun yaşayanların tercih ettiği bir tedavi şeklidir. Ancak yapısal olarak sorunlu olan dişler içinde porselen lamine uygun bir tedavi şekli olarak kabul edilmektedir. Sorunlu olan tüm dişlerde uygulanabilmektedir.

Dişlerin hafif eğri olması veya açılarından bozuk olması lamina diş tedavisi ile giderilebilecek sorunlardır.

Özellikle ön diş bölgesinde ortaya çıkan estetik kaygı uyandıran çapraşıklıklar ortodonti tedavisi istemeyen hastalar için maliyeti biraz yüksek olsa da lamina diş uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Diş sorunları yaşayan her yaştan kadın-erkek bireye uygulanabilen lamina diş kaplamaları, özellikle diş yapılarındaki sorunlar sebebiyle estetik kaygı yaşayan bireylerin tercih ettiği bir yöntemdir. Birçok farklı sebebe dayalı olarak yapılabilen lamina diş kaplamaları,

 • Kırılmış veya aşınmış dişlerin restore edilmesi,
 • Ayrık dişlerdeki aralıkların kapatılması,
 • Beyazlatma yöntemleri yeterli olmayan sararmış ve koyulaşmış dişlerin revize edilmesi,
 • Dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi,
 • Eskimiş ve sararmış dolguların yenilenmesi,
 • Eğrilmiş ve çapraşıklaşmış dişlerin düzeltilmesi,
 • Diş yapılarındaki kalıtsal bozuklukların onarılması gibi sebepler, lamina diş kaplaması yaptırmayı gerekli kılan sorunlardır.

Lamina Uygulaması Nasıl yapılır?

 1. İlk Randevu:

Karar verdikten sonra ilk randevuya geldiğinizde dişlerinizin yüzeyinde hazırlama işlemi yapılır ve sadece dış kısmından anestezi yardımı ile sıfır bir ile sıfır 3 mm kalınlığında bir tabaka aşındırılır.

Diş Boyutlarının Hazırlanması:

Alınan hassas diş ölçüsü üzerine laboratuvarda CAD CAM sistem kullanılarak estetik lamina diş hazırlanır. Diş teknisyeni bu ince seramik yaprak porselen üzerine küçük ilaveler ve cila işlemini de ekleyerek hastanın ihtiyaç, istek ve beklentilerini karşılayan diş kaplamalar üretir.

 1. İkinci Ziyaret

Diş hekimi yaklaşık 4-5 gün gibi bir süre içerisinde porselen lamina çalışmasını hastaya gösterebilir. Çoğu zaman ilk provada beğenilen yeni nesil estetik diş kaplamaları gerekli olduğu durumda düzeltme için tekrar diş laboratuvarına gönderilebilir.

Bitim aşamasında diş yüzeyi ile yaprak porselen arasına kimyasal olarak tutunmayı sağlayan ilacı sürülür ve kalıcı olarak yapıştırılır.

Lamina diş tedavisi, ileri derecede diş eti çekilmesi bulunan kişilere tavsiye edilmez. Bunun dışında, çene yapısında belirgin bozukluklar olanlar, gece uykusunda diş sıkma alışkanlığı olanlar ve tırnak, kalem ısırma gibi alışkanlıklara sahip olan bireylerde uygulanmaz. Diğer tedavi usullerine göre daha maliyetli olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar tüm beklentileri karşılar niteliktedir.

 

Lamine Diş Kaplayı Tavsiye Eder Misiniz?

Lamine Diş (Porselen Kaplama), latince kelime olarak yaprak kaplama uygulaması anlamına gelmektedir ve sağlam diş dokusunda en az inceltme uygulanan kaplama yöntemlerinden biridir. Yaprak kaplama uygulama denilmesindeki anlam diş yüzeylerinde 0.3-0.7 mm yani çok ufak bir törpüleme işlemi yapılarak dişlerin üzerine porselen yaprakların yapıştırılmasıdır.

Lamine tedavilerinde dişte yapılması gereken küçültme miktarı; alttaki dişin rengi, çapraşıklığı, diş dizesindeki pozisyonu ve formuna göre belirlenir. Üretilen kabuklar çok ince de olsalar, dişin ön yüzeylerine yapıştırıldıklarında, diş hacimsel olarak büyür. Küçük ve arkın iç tarafında bu boyut artışı pozitif bir etki oluştururken, iri ve dış taraftaki dişlerde negatif bir görünüme neden olur.

Lamine Kaplama Çeşitleri

Pratikte 3 farklı lamine uygulaması yapılır:

 • Kompozit lamina
 • Yaprak porselen diş
 • Yaprak zirkonyum

 

Yaprak Porselen

Yaprak Porselen (porselen lamina); gülüş tasarımında yaygın olarak kullanılan, en estetik kaplama türüdür. Yaprak diş olarakta adlandırılan bu porselen yapraklar; 0,2-0,6mm kalınlığında ince bir tabaka halinde üretilir ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak pek çok kozmetik diş kusuru başarıyla giderilebilir. 3-4 gün gibi kısa bir süre içerisinde hazırlanabilen laminate veneer restorasyonlarda, lityum disilikat seramikler kullanılır.

 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Işığı mükemmel derecede geçirerek doğal bir görünüm sunar.
 • Parlak yüzeyleri leke tutmaz ve kolay temizlenebilirler.
 • Zirkonyum porselen diş tedavisinden daha az dokusu kaldırılır.

 

Kompozit Lamine

Kompozit lamina dişin rengini, konumunu veya şeklini düzeltmek için ön yüzeylerine uygulanan kompozit reçine esaslı kaplamalardır. Klinikte tek seansta direk diş üzerine uygulanabilir veya laboratuvarda üretilip sonradan da yapıştırılabilir. Materyalin içeriğindeki seramik tozları iyi bir estetik sunarken, plastik bileşenler direncini artırır.

Bonding olarak da bilinen bu diş estetiği tedavisi; dişler üzerindeki hasarları, çatlakları ve kırıkları tedavi etmek için yaprak diş tedavisine göre daha az maliyetli ama etkili bir tedavidir.

 • Genellikle daha az diş maddesi kaldırılır.
 • Klinik ziyareti daha azdır ve bazen tek seansta hazırlanabilir.
 • Porselene kıyasla daha ekonomiktir
 • Hasar görürse tamir edilmesi ve düzeltilmesi daha basittir.

Lamina kaplama uygulamaları bir kere yapıştıklarında bir daha düşmezler. Uygulanan yapışkanlar günümüz standartlarında oldukça üst düzey malzemelerden yapılmaktadırlar. İyi bir hekim tarafından uygulanacak olan lamina kaplama tedavisinde düşme sorunu yaşanmayacaktır.

Diş lamina kaplamaları iyi bir ağız bakımı ile beraber yıllarca sağlıklı bir şekilde kullanılabilirler. Lamina kaplama uygulamaları lekelenmezler ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar. leke tutmayan lamina kaplamaların dirençleride oldukça fazladır. Günlük olarak diş bakımınızı yapmanız ömürlerini uzatmak için yeterli olacaktır. Lamina kaplama uygulamaları ile çok sert gıdalarında ısırılmaması oldukça önemlidir. Yanlızca lamina kaplamaları ile değil doğal dişlerinizle de sert gıdalar ısırılmamalı ve kırılmamalıdır.

 

Lamina diş kaplama uygulaması süreci?

– Bir kaç seans içerisinde dişçi koltuğunda yanlızca 20 dakika kadar kalarak bu uygulamayı yaptırabilirsiniz.

– Lamina kaplama uygulamalarının renkleri değişmez, oldukça sağlam ve dayanıklı malzemelerdir.

– Gerçek dişiniz üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadan ya da 0,3-0,7 mm çok ufak kasmelerle uygulanabilmektedir.

– Son derece estetik bir görünüme sahiptirler

– Tek dişe ya da tüm dişlere rahatlıkla uygulanabilirler

– Oldukça doğaldırlar. Gerçek dişinizden ayırt edilebilmesi oldukça zordur.

– Kahve, çay ya da sıgara gibi doğal dişinizin rengini değiştiren etkenler lamina kaplamalarınızın rengini değiştiremezler.

– Yüzeyleri son derece kaygandır. Dilinizi üzerinde gezdirdiğinizde doğal ve pürüzsüz bir yapıya sahiptirler

– Diş üzerine yapıştırıldıklarında oldukça sert bir yapıya dönüşürler. Kırılma dirençleri oldukça yüksektir.

– Diş yüzeyine yapıştırıldıktan sonra çıkmaları mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden sökülebilirler.

Lamina diş kaplamalarının dezavantajları nelerdir ?

– Lamina diş kaplama uygulamalarının tek dezavntajı pahalı olmalarıdır. Ülkemize yurt dışından ithal edilen bu malzemeler dolar bazında ülkemize gelmektedir. Dolar olarak uygulanan bu malzemelerin fiyatları da oldukça pahalıdır.

– Oldukça hassas bir uygulamadır. İyi bir labaratuar aşaması gerektirir. Kaliteli teknisyenler elinden çıkacak uygulamalar son derece estetik bir görünüme sahip olacaktır. Hekim ve teknisyen bu konuda yeterli seviyede isim yapmış bu konuda uzmanlaşmış kişiler olmalıdır.

 

Lamina Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oldukça kolay bir bakımı olan lamina kaplama uygulamaları tıpkı doğal dişleriniz gibidir. Doğal dişlerinize nasıl günlük bakım uyguluyorsanız lamina kaplama uygulamalarına o şekilde bir bakım yapabilirsiniz.

– Dişlerinizi günlük olarak fırçalayınız. Diş ipi ve ağız gargarası kullanmayı ihmal etmeyiniz.

– Lamina olan ön dişlerinizle ser birşeyler yemeyiniz.

– Tırnaklarınızı yemeyiniz

– Kabuklu yemişlerinizi ön dişlerinizle kırmayınız

– Diş sıkma veya gıcırdatma gibi alışkanlıklarınız varsa gece plağı kullanmalısınız.

– Mutlaka 3 ya da 6 aylık aralıklarla diş hekiminize görünmelisiniz.

2 thoughts on “Lamine Diş Kaplama Tedavisi

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60