Çene Eklemi Tedavisi

TME (Temporomandibuler eklem) problemi denilen bu hastalıklarda çene eklemine özel tedaviye yönelik bir takım işlemler yapılmaktadır. Eklem uzmanı tarafından öncelikle çene eklemi çene eklemindeki problem teşhis edilir.

cene-eklemi-tedavisi-1

Teşhiste, eklem içini görebilmek için 3D Tomografi görüntülerinden yararlanılır. 3D tomografi sayesinde teşhis çok daha kolay ve doğru bir şekilde yapılabilmektedir. Problemin nerede ve nasıl olduğu tespit edildikten sonra ise tedavi safhasına geçilir.

cene-eklemi-tedavisi-2

Daha sonra eklem uzmanı tarafından gerekli tedavi planlanır. Çene eklemi tedavileri uzun süreli tedaviler olup hastanın da bir takım egzersizleri günlük olarak yapması gereken tedavilerdir.

Eklem uzmanı tedavileri içinde gece koruyucu plak, artrosentez, tme mekanoterapi, botox vs. gibi yöntemler ve uygulamalar vardır. Hastanın düzenli olarak takip edilmesi çok önemlidir. Bazı durumlarda okluzyon dediğimiz dişlerin kapanışının düzenlenmesi gerekir. Bunun içinde bazen mevcut dolgu ve porselen kaplamaların değişmesi gerekebilir.