Çene Tümörü İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Çene Tümörü İçin Hangi Doktora Gitmeliyim, diye düşünen kişilerin tedavisi en güzel şekilde çene cerrahisi tarafından yapılır. Çene tümörü ağız boşluğunda görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık iyi huylu veya kötü huylu olarak farklılık gösterebilir.

Kötü huylu olanlar kişinin tüm vücuduna rahatsızlık verirken iyi huylu olan bu tümörler kişinin yüzüne estetik ve fonksiyon olarak zarar verir.

Çene Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Çene tümörü oldukça sinsi bir hastalık olması ile ilk başlarda semptom göstermez. Bu sebepten dolayı kişiler hastalıklarını fark edemez ve ilerledikten sonra tedaviye ihtiyaç duyarlar. İlerlemiş seviyede olan çene tümörü hastalığında çene kemiklerinde büyük hasarlar ortaya çıkar.

İşte bu yüzden kişide görülen bazı semptom ve belirtileri hafife almayıp tedaviye gidilmesi gerekİR. Bu belirtiler;

– Çene kemiğinde ağrısız olan şişliklerdir

– Alt dudakta hissizleşme

– Dişlerde görülen sallanma ya da kırılma

– Lenf benzerinde oluşan şişlikler

– Ağızda oluşan kanama veya ağrı

– Hastada yutkunma güçlüğü

Bu belirtiler kişilerde görüldüğü zaman bir hekimden yardım almalıdır. Düzenli diş doktoruna giden hastalarda bu tedavi riski en aza iner. Diş hekimi doktoru ihmal edilmeyip kliniklerde çene tümörü özel makinalar ile erken teşhisi yapılabilir.

Çene Tümörünün Sebepleri Nedir?

Çene tümörü rahatsızlığı belirli sebepler sonrasında oluşan bir hastalıktır. Bu tedavi kişiye uygulanan kron köprü protezleri alkol sigara gibi maddeler aşırı çürümüş diş kronları vitamin eksiklikleri yüksek derecede güneşe maruz kalınması ile çene protezi rahatsızlığı meydana gelir. Bununla beraber ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen kişiler ve cinsel yolla taşınabilen bazı virüslerde çene tümörü rahatsızlığına neden olur.

Çene Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene tümörü kişilerde belirli sebepler sonrasında oluşan ve kişiye rahatsızlık veren bir hastalıktır. Tedavisi edilmediği süreçte kişiye zamanla daha fazla zarar vererek kişinin hayatı olumsuz bir şekilde etkilenir. Çene tümörü hastalığınıntedavisinde kişiye birkaç farklı yöntem uygulanabilir.

Bu tedavi ve yöntemlerde ilk aşama olarak çene tümörü iyi huylu mu ya da kötü huylu mu, diye kontrolü yapılır. Daha sonra kişinin test ve tetkiklerime göre tedavisi ve yöntemleri belirlenir. Çıkan sonuca göre kişide bulunan çene tümörü tedavisine uygun bir cerrahi yöntem belirlenir.

İyi huylu çene tümöründe kişiye uygulanan ameliyat ile kesin tedaviye kavuşulur ve olumlu sonuç alınır. Eğer iyi huylu tümör çene kemiğinde herhangi bir risk ya da tahribat açtı ise gerekli tedavi ve materyaller sayesinde veya vücudun başka bölgesinden alınan kemiğin oraya uygulanması ile yüzdeki sorunlar giderilip estetik bir görüntü vermeye çalışılır.

Kötü huylu tümörde ise eğer tümör yayılmamış ve kişiye herhangi bir ciddi rahatsızlık vermemiş ise uygulanan cerrahi müdahale radyoterapi kemoterapi gibi uzmanlık gerektiren tedavilere ihtiyaç duyulur.

Çene Tümörü Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Çene tümörü ameliyatında her ameliyat gibi oluşabilecek bazı risk ve sorunlar vardır. Bu risklerin en başında kişide oluşabilecek enfeksiyon yer alır. Enfeksiyon dışındaki bütün sorunlar kişideki bulunan çene tümörünün iyi huylu olup olmadığına ya da çene tümörü hastalığının ne kadar ilerlemiş ya da hangi evrede müdahale edilmiş bunlara göre değişiklik gösterir.

İnsanlarsa oluşan bütün tümörler kişilerim çevre dokularına zarar verir. Bu yüzden kişilerde kanama diş sallanması gibi risk ve sorunlar oluşabilir.

Çene Tümörü Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çene tümörü ameliyatı olan kişiler ameliyattan sonra lokal pansumanını olmayı kesinlikle ihmal etmemelidir. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde kişilerin çenesine herhangi bir darbe gelmemelidir. Kişi ameliyattan sonra kemik iyileşmenin sağlıklı olması için doktor kontrollerini aksatmayarak gitmelidir.

Kemik dokusundaki iyileşme ve oluşan yaraların kapanma sürecini diş doktorları tarafından takip edilerek bu süreçte de kişinin ağız sağlığına ve temizliğine oldukça dikkat etmesi gerekir.

Çene Tümörü İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Kişilerde kron köprü tedavisinin olumsuz seyretmesi vitamin eksiklikleri alkol sigara gibi sağlığa zararlı tüketimlerde ağız diş sağlığına önem göstermeyen insanlarda bu rahatsızlık kendini gösterir. Çok sinsi bir rahatsızlık olan çene tümörü ilk başladığında kişiye herhangi bir semptom hissettirmez ve göstermez. Bu yüzde bu rahatsızlığı taşıyan kimseler herhangi bir olumsuzluk yaşamadıkları için hastalığın ilerlemiş evrelerinde tedavi olmaya giderler.

Bu da kişilerde oldukça sağlıksız olup kişiye istemediği sonuçları doğurabilir. Çene tümörü iyi huylu tümör ve kötü huylu tümör olarak iki şekilde seyreder. İyi huylu tümörde bazı test ve tetkiklerden sonra kişiye uygulanacak tedavi belirlenir ve bu doğrultuda uygulanan cerrahi ameliyat işlemi ile kişinin yüzündeki kaybetmiş olduğu estetik görüntü yeniden sağlanır.

Kötü huylu tümörde ise kişinin hastalığı ilerlememiş ise tedavi süreci kolay olabilir. Ancak ilerlemiş ise bu tedavinin süreci kişiyi zorlayabilir. Bu yüzden kişi belirtileri görüp hissettiği andan itibaren doktor kontrolünden geçmelidir.

Çene tümörü ameliyatı için kişilerin merak ettiği konulardan biri hangi doktora gitmeleri gerektiğidir. Kişiler bu süreçte kapsamlı bir araştırma içerisine girerek mutlaka tecrübeli ve deneyimli doktorlardan yardım almalılar. Aksi takdirde sağlıkları riske girebilir.

Hasta araştırmaları sonrası çene cerrahisine giderek çene tümörü tedavisine başlanılması gerekir. Çene cerrahileri kişiye en sağlıklı tedaviyi uygular ve daima kaliteli bir hizmet sunar.  Çene tümörlerinde çene cerrahilerini tercih eden kişiler Dentway kliniklerinde çene cerrahilerini bulabilirler.

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60