ÇOCUK DİŞ SAĞLIĞINDA ÇOCUK DİŞ HEKİMİNİN ÖNEMİ

Ağız ve diş sağlığı bozuklukları genel olarak yetişkin bireylerde rastlanılan durumlardır. Ancak bu durumların temelinde çocuk yaşlardaki ağız bakımı eksiklikleri, geçirilen bazı sistemik ve kronik hastalıklar, beslenme bozuklukları yatar. Bu nedenle çocuk yaştan itibaren hatta mümkünse dişler ağızda göründüğü ilk andan itibaren diş hekimi ziyaretlerine başlanmalıdır.

Bu alanda hizmet veren halk arasında çocuk dişçisi olarak adlandırılan özel eğitimli hekimler vardır. Pedodonti uzmanı adı verilen bu hekimler, çocuk dişi sağlığı konularında genel diş hekimliği eğitimi üzerine 3 -4 yıl eğitim almış kişilerdir. Gerek çocuk hastalara yaklaşım gerekse çocuk dişlerine müdahale konularında uzmanlaşmış hekim gruplarıdır. Diş tedavilerinin kişiler için genelde korkutucu ve tedirginlik verici işlemler olduğu düşünüldüğünde çocuklar için ne kadar zor olabileceği malumdur. Yanlış yaklaşımlarda çocukta psikolojik travmalar oluşturma riskine bağlı olarak çocuk dişçisi denilen pedodonti uzmanlarının tercih edilmesi çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Çocuk diş hekimleri, kişilere erken yaştan itibaren ağız ve diş sağlığı konusunda belirli alışkanlıklar kazandırırlar. Günümüzde bu bilinçteki ebeveynlerin bizim ülkenizde de artık arttığını görmek sevindirici bir gelişmedir.

Süt dişleri genelde ağızda kalıcı dişler olmadıklarından pek önemsenmezler. Ancak bu dişler, büyüme gelişimin en önemli olduğu bir dönemde ağız içerisinde yer alırlar. Bu nedenle de çocukların genel sağlıkları ve gelişiminde süt dişlerinin rolü çok büyüktür. Ayrıca süt dişleri, sonrasında çıkacak ana dişlerin sağlığını bazen direkt olarak bazen de dolaylı olarak etkileyen dişlerdir. Çocuk dişçileri olarak adlandırılan pedodonti uzmanlarının bu noktada kişileri bilinçlendirmede önemli rolleri vardır. Koruyucu diş hekimliği çocuk yaştan itibaren uygulanabildiğinde amacına ulaşmış olur.

Dr. Dilek Kiper Akatay

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60