Ağız Kokusu Neden Oluşur? Çok Duyduğumuz Ağız Kokusu Problemi Nedir?

İnsan vücudu milyonlarca bakterinin yaşayabilmesi için çok iyi bir konaktır. Vücudumuzda yaşayan bakteriler yüksek oranda insan metabolizmasına fayda sağlar, hayati fonksiyonların devamlılığında önemli rol oynarlar. Ağız florası ise insan bedeninde en fazla bakterinin yaşadığı alandır. Bakterilerin yaşamını devam ettirebilmesi için onların da beslenmeye ihtiyacı olacaktır. Organik her bileşen bakteriler için besin kaynağıdır. Bunun anlamı şudur, yediğimiz içtiğimiz her gıda insanın kendisi için yaşam enerjisi sağlarken vücudumuzda bulunan bakteriler için de kaynağın kendisidir. Bu yüzden tükettiğimiz her besinin ağız içi dokulardaki birikimi, bakterilerin onun çevresinde daha hızlı üremesine sebep olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden düzenli diş fırçalamak, diş ipi ve günlük ağız gargaraları kullanmak plak birikimini dolayısıyla çevresindeki bakteriyel aktivasyonun azalmasını sağlayacaktır.

Bakteri Vurgusunu Bu Kadar Fazla Yapmamızın Nedeni Kokunun Asıl Kaynağı Olmasındandır

Tükettiğimiz gıdaların ağız içindeki sert ve yumuşak dokularda birikimi sonrasında bakteri sayısında da artış görülür. Bakteriyel reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan en bariz belirti ağız kokusu olarak kendisini gösterir. Eğer doğru zamanda bu birikimler ve dolayısıyla bakteriler temizlenirse diş ve yumuşak dokularda zarar meydana gelmez. Fakat günlük ağız ve diş temizliğinde belli bir süre aksaklık meydana gelirse bu sefer bakteriler dişlerde çürümeye ve dişetlerinde hastalık oluşturmaya başlar. Bu durumda ağız kokusu, kişinin kendi kendisine yapacağı günlük temizlikle çözülemeyecek hale gelmiş olur.

Diş çürüğü ve sağlıksız dişeti dokuları kötü kokuya sebep olan bakteriler için muazzam bir konaktır. Her canlı gibi bu bakterilerde hayatlarına devam etmek adına kendileri için enerji kaynağı olan diş ve çevre dokularını tüketmeye başlarlar. Bakterilerin bu tüketiminin sonucunda dişlerin içlerinde oluşan çürük boşlukları ve dişeti kanamaları meydana gelir. Bu problemler ilk başladığında şikayet sadece koku olarak kendini hissettirirken beraberinde ağrı tablosu oluşmaz.

Ağız Kokusu Şikayetine Sahip Bireylerin Çözüm Amaçlı İlk Durağı Tabiki Diş Hekimleridir

Ağız içerisinde kokuya sebep olabilecek bir çok etken vardır. Bütün dişleri düzgün sürmüş, en ufak bir çapraşıklığı olmayan ve bu sayede daha kolay diş temizliği yapabilen kişiler de dahi dişlerde çürük oluşumu ve dişeti hastalıkları meydana gelebilirken çapraşıklığı olan, eski uyumsuz dolgu ve kaplamaları olan ya da yarı gömülü yirmi yaş dişlerine sahip olan kişilerde ağız kokusu olmama ihtimali maalesef yoktur. Bu noktada diş hekimine başvuran kişilerde düzgün bir tedavi planlaması yapılarak bakteri birikimine sebep olan tüm odak noktaları tespit edilip gerekli tedavileri tamamlandıktan sonra ağız kokusu şikayetinde ciddi oranda azalma olacaktır.

Tüm diş ve dişeti tedavileri tamamlandıktan sonra ise ağız kokusu şikayetinin tekrar etmemesi daha önce de belirttiğimiz gibi kişinin günlük diş fırçalama, diş ipi ve ağız gargarası kullanım alışkanlığını devam ettirmesiyle mümkün olabilir. En önemli detaylardan biri de mutlaka senede en az 2 kere düzenli hekim kontrolüne gitmektir. Çünkü yapılan tedavilerin başarısının devamlılığı ve yeni hastalık odaklarının daha büyük probleme sebep olmadan müdahelesi periyodik kontrollerde yapılabilir.

Ağız Kokusuna Sebep Olan Diş ve Dişeti Kaynaklarının Haricinde

Ağız içindeki çok önemli etkenlerden biri de dil yüzeyidir. Dilin tat almasını sağlayan üstündeki yumuşak çıkıntılar bakterilerin tutunması için çok elverişlidir. Bu yüzden diş fırçalama seanslarının sonunda mutlaka dilin üst yüzeyinin de temizlenmesi ağız kokusunun önüne geçmek adına katkı sağlar. Ağzında hiç dişi olmayan, damak protez kullanan kişilerin de ağız kokusu şikayeti çoğu zaman dil yüzeyinin temizlenmemesinden kaynaklanır.

Yapılan ağız ve diş muayenelerinde kokuya sebep olacak bir etken olmamasına rağmen bazı kişilerde ağız kokusu şikayeti gerçekleşebilir. Buna istinaden dikkat edilmesi gereken iki unsur vardır. Birincisi, burundan düzgün nefes alamayan kişiler sürekli ağız solunumu yapmak zorunda kalırlar ve bu da ağız kuruluğunun artmasına ve beraberinde zararlı bakterilerin ağız içerisinde birikmesine sebep olmasıdır. Eğer ki ağız solunumu engellenemez ise ilerleyen süreçte dişeti hastalıklarında ve diş çürüğü sayılarında artış meydana gelebilir. Bu da beraberinde ağız kokusu şikayetini kalıcı bir hale getirir. İkincisi ise gastrointestinal problemleri olan kişilerde sıklıkla ağız kokusu şikayeti olur. Fakat çoğu kişinin aklına kokunun kaynağı olarak bu durum gelmez. Bu yüzden daha çok diş hekimleri dental tedavileri tamamlanan ve koku şikayeti geçmeyen hastalarını gastrointestinal değerlendirmeleri yapılması için ilgili uzman hekimlere yönlendirirler.

Nefes Kokusuyla Ağız Kokusu Aynı Mıdır?

Burundan solunum yapamayan ve bu yüzden ağız solunumu yapan bireylerde nefes kokusu ve beraberinde ağız kokusu kombine olarak kişiyi rahatsız edebilir. Sonuç olarak ağızdan soluk alıp verme sırasında hava yolunun giriş ve çıkışı mecburi bir hal alır. Yukarıda değinmiş olduğumuz ağız içi etkenlerden dolayı ağız kokusu nefes alıp verme sırasında öne çıkmış olsa da özellikle sigara için kişilerde ve kronik ya da akut sinüs enfeksiyonu olan kişilerde nefes alıp verme sırasındaki ağız koku şikayetinde artış olmaktadır. Sigara içen bireylerin tabiki sigarayı bırakması tavsiye edilecektir. Fakat sinüs enfeksiyonu olan kişilerin mutlaka kulan burun boğaz uzmanı hekimlerden destek alması gerekir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Ağız Kokusu Tedavisi Var Mıdır?

Ağız içi dokulardan kaynaklı kokunun tedavisi için öncelikle diştaşı ve dişeti temizliği ile başlanmalıdır. Çürük dişlerin ya da uyumsuz dolguların / kaplamaların temizlenip yerine uygun tip restorasyonların yapılması, enfekte dişeti dokularının uzman hekimler tarafından kürete edilmesi, yarı gömülü yirmi yaş dişlerinin çekilmesi, günlük fırçalama, diş ipi ile arayüz temizliği ve gargara kullanımının rutin hale getirilmesi ağız kokusunu en önemli etkenlerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca düzenli diş hekimi kontrolü sayesinde yeni problemlerin oluşmaması sağlanır. Bu kontrollerde profesyonel diş temizliği yapılarak fırça ve diş ipi ile uzaklaştırılamayan diştaşları da temizlenir. Böylece ağız kokusuna ve daha bir çok olası ağız ve diş hastalığına sebep olan en önemli etkenler ortadan kaldırılmış olur.

Dt. Arca Baydar

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60