Çürük Dişlerden Kurtulmanın Önemi

Çürük Dişlerden Kurtulmanın Önemi
İnsanoğlunun dünyaya geldikten 6 ay sonraki alt keser dişlerinin sürmesinden başlayıp 12 yaşında tüm sürekli dişleri sürene kadarki ve geri kalan tüm hayatında her yediği öğün sebebiyle dişleri bakterilere maruz kalmaktadır. Bu yüzden bebek ve çocuklarda anne baba desteğiyle dişlerin temizliği yapılmalı, el yeteneğinin geliştiği yaşlardan itibaren ise kendisi tüm hayatı boyunca ağız ve diş bakımını yapması gerekmektedir. Bu sayede dişlerde çürük oluşum riski azaltılmış olur.

Kişi her ne kadar düzenli diş fırçalama yapsa da özellikle diş fırçasının ulaşamadığı ara yüzeylerde çürük oluşumuyla meydana gelebilmektedir. Bu tip durumlarda ise diş ipi kullanımının önemi ortaya çıkmaktadır. Ara yüzeylerin temizliği diş ipi ile yapılmadığı takdirde dişlerin kontak yüzeylerinde çürükler meydana gelir. Dişlerde meydana gelen çürüklerden dolayı ağız içinde bakteri sayısı ciddi oranda artar. Bu da beraberinde ağız kokusu oluşumunu tetikler. Ağız kokusu ise kişiyi hem kişisel hem sosyal anlamda olumsuz etkileyebilir.

Diş çürüğü başlangıç safhasında çoğu zaman kendini klinik olarak belli etmez. Eğer kişi kontrol amacıyla diş hekimine giderse başlangıç çürükleri teşhis edilir ve hastaya problem yaşatmadan tedavisi yapılmış olur. Maalesef toplumumuzda ağız ve diş sağlığı konusunda problem hissedilir seviyeye geldiğinde hekime gidilmektedir. Örnek vermek gerekirse, basit bir ara yüz çürüğü yıllar içerisinde derin bir çürük olduğunda önündeki veya arkasındaki diş ile arasına gıda birikimi meydana gelir. Gıda birikimi de diş eti kanamasına ve beraberinde diş eti hastalığını tetikleyebilir.

Ayrıca çürük doku, dişin sinirlerinin bulunduğu pulpa odasına kadar ulaşırsa dişin siniri enfekte olur ve dişe kanal tedavisi yapılmak zorunda kalınır. Kanal tedavisi ile tedavi edilemeyecek kadar çürük olan dişler ise maalesef çekime kadar gidebilir. Çekimi takiben yapılacak en doğru tedavi implant uygulamasıdır. İkinci alternatif ise köprü uygulamasıdır. Köprü protez yapılması için çekilen dişin önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilmesi gerekmektedir. Bu durum ise kesilen dişlerin ömrünün kısalmasına sebep olur. Günümüz diş hekimliğinde bu belirttiğimiz her diş ve diş eti hastalığının tedavisi mümkündür. Fakat kişinin dikkatini çekmek istediğimiz durum bu kadar sorunun ana sebebinin basit bir diş çürüğünün başlangıç seviyesinde tedavi edilmemesinden kaynaklanmasıdır. Bu yüzden mutlaka hiç bir şikâyetiniz olmasa bile senede iki kere diş hekiminizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60