Dijital Diş Hekimliği Nedir? Cerec CAD/CAM Sistemler

Dijital Diş Hekimliği

Günümüz diş hekimliği olanakları, her alanda gelişen teknoloji sayesinde hekim için kolaylık, hastalar için de konfor sağlamaktadır. 1980’ li yılların başından itibaren geliştirilen CEREC CAD/CAM sistemler sayesinde, eskiden günlerce süren diş restorasyon tedavileri, 1-2 saat gibi çok kısa bir sürede tamamlanabilir duruma gelmiştir. Ağız içerisinden kolaylıkla görüntü alabilen özel bir kamera sayesinde restorasyon yapılacak dişin ölçüsü dijital olarak alınmakta ve bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. 10-15 Dakika içerisinde dijital restorasyon tasarımı mikron boyutunda bir hassaslıkla yapılır ve üç boyutlu printer seçilen porselenin cinsine göre, 5-15 dakika arasında hiç el değmeden üretimini tamamlar. Sonrasında yapılacak cilalama işlemi sonrası, restorasyon ağız içerisine uygulanabilecek hale getirilmiş olur. Tedavinin toplam süresi yapılacak restorasyon sayısına göre değişkenlik gösterir. Fakat çoğu tedavi bir gün içerisinde, hastaların geçici diş ile yaşamasına gerek kalmadan tamamlanmaktadır.

CEREC CAD/CAM sistemler ile her türlü restoratif diş tedavisi yapılabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde sık uygulanan yaprak porselen, zirkonyum porselen kuron, ful seramik kuron ve özellikle sağlıklı diş dokusunun çok az kaldığı vakalarda yapılan porselen inley-onley dolgular Cerec sistemler sayesinde en kısa süre ve maksimum hassasiyetle üretilip hastalara uygulanabilmektedir.

-Chairside Yöntemi Nedir?

Chairside yöntemi, özellikle restoratif tedavilerde hastaların geçici kaplama ya da dolgu kullanmasına gerek kalmadan daimi restorasyonun bir gün içinde hasta koltuktan kalkmadan tek seansta tamamlanması anlamına gelmektedir.

-Tüm Uygulama Bir Gün İçinde Bitiyor Mu?

Tedavinin süresi uygulanacak diş sayısına göre değişkenlik gösterse de özellikle bir veya iki diş için uygulanacak restoratif tedaviler tek seansta kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

-Diş Rengime Uygun Doğal Bir Görünüm Oluyor Mu?

Üretici firmaların sağlamış olduğu geniş ürün çeşitliliği sayesinde her diş rengine uygun estetik porselenler mevcuttur. Farklı renk tonlarına sahip bireylerin diş rengini tutturabilmek için gerektiğinde porselen yüzeyine makyaj yapılarak en doğru rengi yakalamak mümkün olabiliyor.

-Estetik Uygulamalarda Bu Yöntem İle Yapılabilir Mi?

Yaprak porselen, full seramik kaplamalar gibi yöntemler Cerec CAD/CAM sistemlerin başlıca çalışma alanını oluşturmaktadır. Dijital ölçü teknolojisini bu tip estetik uygulamalarda kullanmak uzun dönemde diş eti sağlığına da katkı sağladığı için çok estetik sonuç çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

 

Eksik Dişlerin Tedavisinde Yapılan Köprü Porselen İşlemleri De Bu Yöntemle Yapılabilir Mi?

Eksik diş olan alanların restorasyonu amacıyla yapılan köprü protezlerde bu yöntemle rahatlıkla yapılabilmektedir. Yıllarca kullanılan klasik tipte ölçü tekniğine gerek kalmadan dişler dijital olarak taranarak ölçü işlemi tamamlanır. 1- 1,5 saat gibi kısa bir sürede yapıştırılmaya hazır hale getirilir.

-Kötü Tadı Olan Ve Bulantı Yapan Ölçü Yöntemlerinden Tamamen Vazgeçildi Mi?

Günümüz diş hekimliğinde klasik ölçü yöntemlerinden tamamen vazgeçilmemiştir. Fakat Cerec CAD/CAM sistemler sayesinde kullanımlarına daha az gereksinim duyulmaktadır. Özellikle bulantı refleksi çok olan hastalarda dijital yöntemle ölçü almak büyük konfor sağlamaktadır.

-İmplantların Üzerine Yapılan Kaplamalar Da Kullanılan Bir Yöntem Mi?

Her restoratif tedavide olduğu gibi implantların üzerine yapılan porselen dişler de Cerec CAD/CAM sistemlerle kolaylıkla üretilebilir. Özellikle yapıştırıcı temizlenmesine gerek kalmayan “VİDALI PORSELEN” üretimi sayesinde hem hastanın hem de hekimin işini kolaylaştırmaktadır.

 

Porselen Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle hekimin işlem yapılacak dişi hazırlaması gerekir. Ardından dijital ölçü alımı, dijital tasarımın yapılması, restorasyonun üretilmesi ve cilalanması toplam da 45 dakika ile 1 saat arası bir süreyi gerektirir.

-Cerec Yöntemi Daha Pahalı Bir Yöntem Mi?

Cerec CAD/CAM sistemlerle yapılan restorasyonların fiyatları standart porselen tedavileriyle hemen hemen aynıdır.

-Porselen Kaplama El Değmeden Mi Üretiliyor?

Dijital diş hekimliğinin en önemli özelliklerinden biri de insan kaynaklı hataların önüne geçmektir. Bundan dolayı dişin ölçüsü dijital olarak alınır, bilgisayar ortamında tasarımı yapılır ve özel üretici cihazı sayesinde el değmeden üretilir. Üretim aşaması tamamlandıktan sonra sadece cilalama işlemi özel malzemeler kullanılarak el ile yapılır. Bu sayede hastalar dişleri yapıştırıldıktan sonra hiç bir pürüzlü yüzey hissetmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

0 530 667 67 34 +90 216 444 20 60