Diş Eti Hastalıklarında PRF Tedavisinin Önemi

Periodontal Rejenerasyon

Periodontal uygulamalara yardımcı olarak, çeşitli materyallerin kullanılarak, periodontal rahatsızlığı olan hastanın kaybettiği dokuların geri kazanılmasına periodontal rejenerasyon denilmektedir. Rejenerasyon kaybedilmiş dokuların geri kazanılması manasına gelmektedir. Bu işlemler için kullanılan çeşitli materyaller aşağıda belirtilmiştir.

Kemik Tozu ve Membran;

Diş ve çevre dokular etrafındaki zararlı etkenlerin uzaklaştırılmasından sonra oluşabilen boş alanların kemik tozu ile doldurulması gerekebilir. Kemik tozu uygulaması gerçekleştirildikten sonra uygulanan kemik tozu (grefti) bire bir vücud ile uyumlu membranlar ile örtülmelidir. Bu işlem gerçekleştirilmediği takdirde uygulanan kemik tozu genellikle erimekte ve işlemin bir faydası gözlenememektedir.

PRP Tedavisi (Platelet Rich Plasma-Platelet, Trombositten zengin plazma);

PRP (Platelet Rich Plasma), platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma yapısı demektir. Kişiden alınan kanın özel tüpler aracılığıyla santrifüj edilmesi ile 2 madde açığa çıkar. Bu maddelerden birisi PRP (platelet rich plasma) trombositten zengin plazma, diğeri de PPP(platelet poor plasma) trombosit açısından zayıf plazmadır. Bu iki materyalden trombosit açısından zengin olan plazma, hastaya uygulanarak yapıcı ve onarıcı özelliklerinden faydalanılır. Diş hekimliği açısından kullanımı, Japonya’da zayıf kemik bağlantısı olan implant yapılmış hastalara kendi trombositlerinin geri verilmesi ile daha güçlü bir yapı elde edilmiş ve implantların kemiğe daha iyi tutunmasının farkedilmesi üzerine başlamıştır. Günümüzde tıp uygulamalarında, kozmetik ve estetik cerrahi alanlarında, dermatoloji ve ortopedi gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

PRF ise bir fibrin matriks yapısıdır. İçinde bol miktarda trombosit ve lökosit sitokinleri içerir. Trombositler, büyüme faktörleri içeren yapılardır. Bu sayede yumuşak ve sert dokuda rejenerasyon sağlanmasında etkili olurlar. Bu işlemde amaç, içerisine kan pıhtılaşmasını engelleyen faktör eklenmeyerek sıvı olmayan bir yapı değil, bir fibrin elde edilmesidir. Bu fibrin yapının kemik doku üzerine örtülmesi yada yapay kemiklerle (greftler) beraber uygulanması ile daha kaliteli ve daha kalın yapıda kemik dokuları elde edilebilmektedir.

Bu yöntemler ile amaçlanan hasarlı doku veya bölgeye normal kan dolaşımı ile ulaşabilen trombosit miktarından daha çok ve aktif hücre göndererek alandaki doku iyileşmesini başlatmak ve hızlandırmaktır. PRP uygulaması son derece güvenilirdir. Hastanın kendi kanı kullanımı gerçekleştiği için enfeksiyon, bulaşıcı hastalık, alerji oluşturma riski bulunmamaktadır.

Hastanın kolundaki toplar damarlardan uygulanacak bölgeye göre 2 ile 4 tüp kan alınır. Alınan kan tüpte bulunan sitrat içerikli solusyonla karıştırılır ve santrifüj gerçekleştirilir. Santrifüj edilen tüpteki kanın trombosit açısından yoğun olan orta bölgesi alınır ve aktivatör ilavesi yapılarak PRP solüsyonu aktif hale getirilir. Elde edilen trombosit hücreleri tedavinin gerçekleştirileceği alana uygulanır.

Diş çekim işlemleri sonrası çekim boşluğunun iyileşmesinde, diş eti hastalıkları sebebiyle tedavi görecek dişlerin etrafında, kemik grefti uygulamaları gerekli bölgelerde kemik greft materyali ile kombine, implant uygulamalarında, periimplantitis (implant çevresinde oluşan enfeksiyon) tedavilerinde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Periodontal Cerrahi Sonrası İyileşme;

Diş eti dokusunun iyileşme süreci uygulanan tedavinin şekli ve hasta ağız hijyeni seviyesi ile ilişkilidir. Periodontal cerrahi işlemler sonrasında ise genellikle hasta ağızında dikişler bulunmaktadır ve bu dikişler 1-2 hafta içerisinde alınmaktadır. Hastaların bu süreç içerisinde gıda tüketimlerine dikkat etmesi ve ağız hijyenini üst düzeyde tutması gereklidir.

Dt. Mert KILIÇ

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment

AMACIMIZ; herkes için ulaşılabilir ve güvenilir sağlık hizmeti

Ağız ve Diş Sağlığınızla ilgili tüm soruları hekimlerimize sorabilirsiniz.

> Soru Sor > Fiyat Sor > Hızlı Randevu