Diş hekimi ziyaretinin önemi

Diş Hekimi Ziyaretinin Önemi

Düzenli diş hekimi muayenesi ağız ve diş sağlığımız için çok önemlidir. Dişlerimiz ilk çıktığı dönemden itibaren bir diş hekiminin kontrolünde olmak insan sağlığı için çok kıymetlidir. Bu kontrollerin de çok iyi ve protokolüne uygun yapılması da ziyaret kadar önemlidir.

Peki, ziyaretimizi yaptık bizi neler bekliyor?

Diş hekimi ziyaretinde öncelikle diş hekimi ile tanışma ve hasta hekim ilişkisinin kurulması gerekiyor. Diş hekimi sizin ile ilk tanışmasında size önce dışarıdan bakarak fiziki muayenesini yapar. Genel sağlık probleminizin olup olmadığı, çenelerin fiziki olarak birbirleriyle uyumu, yaşınız ,cinsiyetiniz, vs gibi konuları değerlendirir. Daha sonra sizi diş koltuğuna alıp yüksek ışık altında ağız içi muayeneniz yapılır. Daha sonra ise panoramik röntgeniniz çekilir ve radyolojik muayeneniz yapılır.

Yukarıda anlatılan rutin bir diş hekimi muayenesidir. Bu muayenede görsel ve radyolojik olarak mevcut durum tespiti yapılır. Ayrıca bu muayene bize ileride neler olabileceği konusunda da fikir verir. İleride olabilecek sorunları değerlendirip önlemler almak için proaktif davranmak konusunda karar verilebilir.

Tüm muayene sonucu bir dosyanız oluşturulur. Bu dosya mevcut durumu ve gelecekteki beklenen durumların tespiti için çok önemlidir. Yıllar geçtikçe dişlerimiz ve ağız içi dokularımızda yaşlanmaktadır. Bakımın daha iyi olması gereklidir. Bu nedenle ziyaretlerin düzenli olarak yapılması ve özellikle diş fırçalama ve ağız bakımının doğru yapılıp yapılmadığının tespiti ve hatalar varsa katkılar ile bu hataların düzeltilmesi önemlidir.

Yukarıda belirttiğimiz sebepler ve nedenlerle diş hekiminizi düzenli ziyaret ediniz ve kişisel ağız bakımınıza çok özen gösteriniz.

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60