Diş Kisti Nedir? Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Kistler, içinde sıvı ya da yarı sıvı kıvamda materyal ile dolu olan patolojik yapılardır. Diş kisti, bunun dişin belli bölgelerinde oluşmuş haline denir. Diş kisti, genellikli bir belirti vermezler. Fakat bazen diş veya dişetine ait sorunlar, ağız içine akıntı, kötü tat ve koku, çene veya diş kenarlarında dudak veya dille fark edilen ağrısız şişlikler olarak kendilerini gösterebilirler. Çok ileri durumlarda, çene açmada zorluk, his kaybı veya çene kemiğinde kırıklara neden olabilir. Diş kistlerinde ağrı bilinenin aksine çok görülmez. Ancak orası enfekte olduğu zaman ağrı oluşabilir. Diş kistleri 20 yaş dişlerinde, kanal tedavisi yapılmış ancak başarısız olmuş dişlerde, çekilmiş dişin enfeksiyonunun iyi temizlenememesi ardından, çocukluk döneminde sürme zamanı gelmiş olan dişin ağız içine süre aşamasında gibi durumlarda oluşabilir.

 

Diş Kistinin Oluşum Süreci Nasıldır?

Diş kisti genellikle bakteri kolonizasyonu ile başlar. Bu durumda enflamasyon, yaş, mekanik travma, sistemik hastalık veya artmış lokal kan akımı gibi faktörlerin epitel çoğalmasını uyararak kistik lezyonların oluşumunda rol alabileceği düşünülmektedir. Diş kisti içi su dolu bir balon gibidir. Diş kisti büyürken etrafındaki kemiği de yok eder.

 

Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Diş kisti müdahele edilmeden kendi halinde bırakılırsa büyümeye devam edebilir. Diş kistlerine cerrahi olarak müdahele edilmesi gerekir. Antibiyotik kullanımı sadece var olan belirtileri baskılar. Kistin yok olmasına bölgenin iyileşmesini sağlamaz.

 

Diş Kistinin Tedavisi Var Mıdır?

Diş kistinin tedavisi kistin türüne ve bölgesine göre değişir. Genel olarak tedavi yaklaşımı,  kistin cerrahi olarak alınmasıdır. Kistin kaynağı olan diş çekilir, kistin etkilediği diş ve/veya dişler canlılığını yitirmiş ise kök kanal tedavisi uygulanarak ağız içinde tutmak amaçlanır. Bazı durumlarda kist cerrahi olarak alınır, etkilenen dişin kök ucu kesilerek dişin ağızda tutulması amaçlanır. Tedavi yöntemi kistin türüne, büyüklüğüne, var olduğu bölgeye göre değişir. Hangi tedavi yönteminin kişiye uygun olduğu, diş hekimi tarafından alınan radyolojik görüntülemelerle karar verilir. 3D tomografi ve panoramik röntgen ile kistin net yeri belirlenir.

 

Diş Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

En basit etki olarak zaman zaman ağrılara yol açabilir. Diş kistleri tedavi edilmezse diş kökünü eritebilir, git gide büyüyebilir etrafındaki kemiği yok edebilir, büyümesiyle birlikte baskı yapıp kemikte incelmeye yol açıp çene kemiğinde kırıklara yol açabilir. Diş kistinin oluştuğu bölgeye bağlı olarak çeneyi açmada zorluk, çenede kasılmalara neden olabilir.

 

Diş kistleri kendilerini genel olarak kendilerini belli etmezler yani herhangi bir semptoma yol açmazlar. Diş kistleri genellikle diş hekimi kontrollerinde saptanır. 6 ayda bir diş hekimine gitmek, ağız ve diş sağlığının kontrolü için hem de bu tip durumlarda erken teşhis konabilmesi için çok önemlidir.  Sağlıklı günler!

Dt. Begüm Atasoyu

30 thoughts on “Diş Kisti Nedir? Diş Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun, bazen diş enfeksiyonları extraoral fistül dediğimiz ağız dışına açılan yol şeklinde kendini gösterebilir. İlgili dişin panoramik röntgen ve klinik muayene ile tespit edilip acilen tedavi yapılması gerekir. Dilerseniz sizin için bir randevu oluşturabiliriz.

 1. Ön alt dişimin altında çenede kist ameliyatla alındı 2 yıl önce ..bugünlerde gene orda şişlik oluştu…kist gene ayni yerde tekrar eder mi …çaresi nedir. birkaç yılda bir ameliyat mı olacağız hep…

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Kaplamanın çıkartılıp dişin tedavi edilmesi gerekir. Kistin büyüklüğüne göre ilgili dişe kanal tedavisi veya dişin çekimi düşünülebilir. Fakat kesin bir yorum yapabilmek için muayene ve tomografiyi incelemek gerekir. Dilerseniz sizin için bir randevu oluşturabiliriz.

  1. Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. 20’lik dişiniz apseye neden olmuş olabilir. Ağrı, şişlik, kızarıklık hissetmeniz durumunda diş hekiminize muayene olmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba iki gündür Disimde ağrı vardı doktorum filim istedi ve iki Disimde kist olduğunu söyledi yarın çekim olup cerrahi içi temizlenip Kanal tedavi yapulicak şunu söylemek istiyorum dişten gelen bı ağrı değilmiş benim ağrım deri altında burnuma yakın yerde bı şişlik ve ağrı var içten damağımdada aynı şekilde ve çok ağrı yapıyor bunun nedeni ne olabilir dış değilse

  1. Merhaba öncelikle gecmis olsun. Ust cenedeki dis köklerinden kaynakli ilerleyen enfeksiyonlarda şişlik burun tabani ve damakta kendini belli eder. Genellikle buradaki asıl kaynak diş kökü içindeki bakterilerdir. Bu durumda yapılacak tedavi enfeksiyonun büyüklüğüne ve diş köklerinin durumuna göre degisir. Bazen dis cekimi yapilmadan sadece bir kac seans kanal tedavisi uygulanarak kök tedavi edilip zaman icerisinde enfeksiyonun tamamen sonlanip iyilesebildigi vakalar vardir. Bazen de sadece kök ucu cerrahi olarak alinip enfeksiyon temizlenebilir. Bu konu hakkında en net yorumu kanal tedavisi ve cene cerrahisi uzmanları ile planlamak gerekir. Dilerseniz muayene randevunuzu organize etmek için iletisim numaralarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Hocam size bir şey danışıcam çok önce yıllar önce daha doğrusu kök dişim den on dışişlerime kadar kist amaliyati oldum bu kist tekrar larmi bir de 38 yaşındayım çenemin üstünde ve kenarlarında çok sayida sivilceler çıkıyo kist sivilce yapar Mi hocam

  1. Merhabalar, sivilce bu durumla pek ilişkilendirdiğimiz bir konu değildir. Ancak bahsettiğiniz kist ameliyatlarından sonra hekiminiz tarafından yapılan rutin kontroller büyük önem arz eder. Kistler nüksedebilir. Bunun için rutin olarak röntgen çekilerek muayene olmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Uyutularak yapılan tedavilerde 2 adet yöntem var. Genel anestezi ve sedasyon. Diş çekimi ile ilgili kistin boyutuna bağlı olarak sedasyon tercih edilebilir. İşlem esnasında bir şey hissetmezsiniz. Sağlıklı günler dileriz

 4. Hocam merhaba. Dişimde kist vardı ve kist olan dişimi çektirdim. Dişlerime de zirkonyum kaplama yaptırdım . O günden beri kronik ürtiker hastasıyım. Ürtiker’in kistle bir alakası var mıdır sizce ?

 5. Hocam 2 3 aydır yutkunma zorluğu vardı ve KBB genel cerrahi gastroenteroloji gidip geldim ve hep antibiyotik veya o oraya gönderdi bugün de dişe bağladım ve 20lik ve azı dişi kist var diye çekildi bu yutkunma zorluğu dişten oluyor mu oluyorsa da ne zaman geçer yutkunma zorluğu lm teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba geçmiş olsun. Çekimden sonra yutkunma zorluğu çok karşılaşmamakla birlikte olasılıklar arasındadır. Yara bölgesinin iyileşmesiyle birlikte bu durum geçecektir. Geçmezse tekrar kbb ve diş hekimi ile birlikte değerlendirilmeli. Farklı bir neden aranabilir.

  2. Hocam merhabalar. Kanal tedavisi olduğum dişimde şiddetli ağrı şikayeti ile doktora gittim. Dişimin Bir kökünde mercimek büyüklüğünde kist olduğunu söyledi, dişin çekilmesi gerek dedi. Başka bir doktora gittim oda kist değil iltihap var dedi. Çok şiddetli ağrı ve hassasiyet var ne uyutuyor ne de dayanabiliyorum. Tavsiyeniz nedir

   1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Malesefki röntgen görmeden net bir şey söylemek mümkün değil. Radyografik görüntüyü yorumlayarak iltihabi lezyon veya kistik oluşum olup olmadığını değerlendirebiliriz. Bu tanı da tedavi planını değiştirir. En son çekilen panoramik röntgeninizi bize gönderirseniz o şekilde net bir yorum yapabiliriz veya sizin için bir muayene randevusu oluşturabiliriz.

    1. merhaba üst çene sağ tarafımda büyük bir kıstım var ancak ameliyat olmadan önce doktorum ön 6 dişimden (bir şikayetim olmadığı halde) kanal istedi bunun nedeni nedir sizce mantıklı mi

     1. Merhaba, kiste bağlı olarak dişlerinizde nekroz oluşmuş olabilir. Bu durum size şikayet yaratmamış olabilir. Ancak dişler nekroz (cansız) ise kanal tedavisi endikasyonu doğru bir yorumdur.

     2. Hocam disimin altında kis vardi ve bu uzun zamandır vardi 5 gün önce cektirdim ve yanında ki dişi mide kanal tedavisi yaptirdim doktor ikisinide aynı anda yapti kis li dişimi sadece çekti ve baska ışlem yapmadı temizleme gibi şuan yanagim şiş ve ağrı yapıyor antibiyotik verdi ama hala bir gelişme yok ne yapmalıyım

     3. Merhaba, şuan işlem yapmak için çok erken, işlemlerden sonra 1 ay beklemek gerek. 1 ay sonra röntgen çekip değerlendirilebilir.

 6. Hocam selam 20 lik dişimin dibinde kist var ve son zamanlarda çok ciddi ağrı yapmaya başladı enfeksiyon oluştu dibinde antibiyotik kullanıyorum hiç hafifletiyor ve bu dış kanal tedavili dış size sorum kist iltihap yaptı büyük ihtimal nasıl uyusacak bu dış çekilecek?

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60