Diş Taşı Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği yaptırmalı mıyım?

Dişlerin etrafında oluşan diş taşları 6 aylık periyotlar olarak diş hekimleri tarafından mutlaka temizlenmelidir. Bu temizlik işleminin dişlere hiçbir zararı yoktur. Aksine diş taşlarının temizlenmesi diş eti sağlığı için çok çok önemlidir. Bu temizlik sayesinde dişin etrafındaki kemik ve diş eti dokusundaki kan akımı normale döner ve sağlıklı doku olarak kalır.

Diş taşı temizliği sonrası hassasiyet oluşumu;

Diş taşlarının temizlenmesi ile beraber, diş etleri ile diş arasındaki yapışıklık ortadan tamamen kalkar. Aradaki diş taşı çıktığı için diş eti dokusu dişten uzaklaşmış olur. İlk 48 saat içinde diş eti tekrar dişin kök yüzeyine tutunmaya başlar. Tamamen sıkı ve sağlıklı bir doku haline gelmesi yaklaşık 21 gün sürer. Bu 3 hafta boyunca dişlerde ısıya karşı aşırı duyarlılık olur. Sıcak soğuk hassasiyeti 3 hafta içinde geçer. Bu geçiş döneminde dil ve dudaklar da bu yeni yapıya adapte olmaya çalışır.

Diş taşı temizliği sonrası dişler daha çabuk sararır;

Diş temizlikleri sonrası dişlerin üzerinde bulunan tüm diş taşları ve lekeler temizlenmiş olur. Dişlerin rengi, çay, kahve, sigara vb. boyayıcı materyallerin kullanımına göre açılır. Dişlerin ana rengi ortaya çıkar. Dişlerin üzerinde en ufak bir leke oluşmaya başladığında da bu lekeyi insanlar hemen görür. Beyaz bir tişörtün üstüne düşen bir damla leke gibidir. Bu nedenle genel olarak diş taşı fazla olan kişilerde, yeni lekelerin birikimi çok fark edilmezken, diş temizliği sonrası ufak lekelenmeler çok çabuk fark edilir. Bu nedenle de şehir efsanesi olarak adlandırdığımız  “diş taşı temizliği yapılan dişlerde daha çabuk lekelenme olur” tezi oluşur. Bu tamamen yanlıştır.

Diş taşı temizliği sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

İlk 48 saat kanama olması normaldir ama bu diş fırçalamaya engel değildir. Bu nedenle diş fırçalama bırakılmamalıdır.

Diş ipi kullanımı çok önemlidir. Çünkü dişlerin arası açılmış ve diş taşları ortamdan uzaklaştığı için, çok daha rahat bir ip kullanımı olabilecektir.

Temizlik sonrası ilk günler içinde, flour veya çinko olan diş macunları veya gargaralar kullanılabilir.

Diş taşlarının temizliği sonrası,baharatlı besinlerden uzak durmak gerekir.

Dişler fırçalanırken bastırmamak ve 2 dakika boyunca dairesel hareket yaparak fırçalamak gerekir.

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!

Leave a comment

AMACIMIZ; herkes için ulaşılabilir ve güvenilir sağlık hizmeti

Ağız ve Diş Sağlığınızla ilgili tüm soruları hekimlerimize sorabilirsiniz.

> Soru Sor > Fiyat Sor > Hızlı Randevu