Diş Teli

diş teli

Ortodonti ve diş teli tedavisi, çene içerisinde veya çeneler arasındaki dişsel ve iskeletsel anomalilere müdahale eden diş hekimliği dalıdır. Çene kemiklerindeki sorunların çözümü yani alt çenenin önde konumlanması veya üst çenenin büyük olması gibi sorunları ortodontistler erken yaşta müdahale ederek daha küçük yaşta çözebilmektedirler.

Bu nedenle özellikle kendilerinde çene veya diş çapraşıklığı olan anne-babalar çocuklarını 7 -8 yaşında bir ortodontist ’e götürerek çocuklarının aynı problemleri yaşama probleminin önüne geçebilirler. Burada unutulmaması gereken bu tür çene problemlerinin olduğu durumlarda diş teli tedavileri büyüme gelişim tamamlanmadan yapıldığında daha hızlı sonuçlar alınabilmekte ve çoğu zaman cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç kalmamaktadır.

ortodonti-2

Sadece dişlerde çapraşıklık, kapanış bozukluğu veya asimetrik görünüm gibi bozukluklar olduğunda ise her yaşta bu tedavileri yapmak mümkündür. Günümüzde 60 yaşında birine tel takmak ve dişlerini düzeltmek kolayca yapılabilmekte ve oldukça hızlı ve estetik sonuçlar alınmaktadır.

Ortodonti tedavileri ve diş teli tedavilerinde son yıllarda önemli yenilikler olmuştur. Şeffaf teller ve porselen braketler sayesinde neredeyse tel takıldığı hiç belli olmadan ortodontik tedavi uygulamak mümkündür.

Ayrıca Lingual Teknik denilen tellerin damağa ve dile bakan yüzeylere yapıştırılmasıyla da ortodontik tedavi yapılabilmektedir. Son yılların önemli gelişmelerinden bir diğeri de İnvisalign Tekniği denilen hiç diş teli takmadan belirli zaman aralıklarıyla dişlerin ölçüsü alınarak sadece plak uygulaması ile yapılan ortodontik tedavilerdir.

GÖRÜNMEZ TEL TEDAVİSİ (LİNGUAL BRAKET)

Klasik ortodontik tedavilerde diş telleri, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılarak dişler istenilen şekilde düzenlenmektedir. Ancak yeni Lingual Braket tekniği ile teller, dişlerin dışarıdan görünmeyen arka kısmına (dil ve damak tarafına) yerleştirilir. Bu sayede dışarıdan bakıldığında bu teller hiç görünmez. Siz söylemedikçe hiç kimse tel taktığınızı anlayamaz.

Bu teknik, son birkaç yıldan beri başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle iş ve sosyal hayatı açısından tellerin görünmesini istemeyen erişkin hastalar için çok ideal bir tedavi yöntemidir.

TELSİZ ORTODONTİ TEDAVİSİ (INVİSALİGN TEKNİK)

Bu teknikte ortodontik tedavi sırasında diş teli hiç kullanılmaz. Ağızdan alınan ölçüler üzerine şeffaf plaklar hazırlanır ve hasta bu şeffaf plakları kullanır. 3 haftada bir değiştirilerek uygulanan bu plaklar sayesinde diş teline gerek kalmadan dişlerdeki belirli çapraşıklıklar düzelmiş olur.

Şeffaf plaklar istenildiği zaman örneğin önemli bir toplantı sırasında çıkarılabilir. İnvisalign tekniğinin uygulanmasında çeşitli firmaların ürünleri bulunmaktadır. Hekim ve hasta görünüm, uygulama süresi ve fiyatına göre hangi ürünü kullanacaklarına beraberce karar verirler.

ŞEFFAF TEL TEDAVİSİ

Son yıllarda en sık tercih edilen ortodontik tedavi yöntemidir. Metal braket ve teller yerine dışarıdan anlaşılması ve görünmesi oldukça zor olan seramik diş rengindeki braketler ile şeffaf teller kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde yapılan ortodontik tedavi, estetik olarak kişiye hiçbir rahatsızlık vermeden yapılmış olmaktadır.