Gömülü Diş Operasyonu Uzun Sürer Mi? Nasıl Bir Operasyondur?

Gömülü Diş Operasyonu Uzun Sürer Mi Nasıl Bir Operasyondur, gibi sorular gömülü diş problemi yaşayan herkesin merak ettiği sorulardan birkaçıdır. Gömülü diş normal sürme zamanı geldiği halde çene kemiğinin içinde kalıp normal konumunun halini almayan dişlere denir. En çok yirmilik dişler ve bununla beraber köpek dişleri en fazla gömülü kalabilen dişlerdendir.

Gömülü kalan dişler bazı durumlarda ortodent tedavisi ile bulunması gereken konuma getirilir. Ancak bulunduğu konuma getirilemeyen dişler diğer dişlere zararı ya da enfeksiyon gibi riskler taşıdığı için ameliyat ile çekimi yapılabilir. Bazı kişilerde görülen ve sonu ameliyat ile biten gömülü diş tedavisi kişinin çıkma zamanı geldiği halde çıkmayan dişlerine verilen bir addır.

Kişide bulunan gömülü dişler çene kemiğinin içinde kalabileceği gibi bazı dişler ise çıkması gereken doğru yerde olduğu halde üzerinde bir yumuşak doku olduğu zamanda görülmeyebilir. Hastalardaki dişlerin birçoğunun ağızda görülüp kalankısmının diş etinde görüldüğü dişlere diş eti denir.

Dişler Neden Gömülü Kalır?

Dişlerin içeride gömülü kalmasının nedenleri birden fazladır. Bu faktörlerin bazıları tek başına bazıları da aynı anda görülen sorunlardır.Bu faktörler arasında başlıca genetik olan faktörler komşu dişin yer değiştirmesi çene darlığı tedavi edilmeyen süt dişlerinin çürümesi sebebi ile oluşan enfeksiyonlar bu faktörler arasındadır.

Hangi Dişler Daha Çok Gömülü Kalır?

Kişide bulunan gömülü diş belirli sebepler doğrultusunda kişilerde görülür. Kişideki hangi dişlerin gömülmüş olması hastadan hastaya değişiklik gösteren birer faktörlerdir. Genelde kişilerde yirmilik dişlerin gömülmesi gözlenir. Bununla beraber köpek dişleri de kişide gömülü kalmayabilir.

Nadir olarak bazı durumlarda da kişilerde gömülü diş vakası yaşanır.

Gömülü Dişlerin Tedavi Edilme Yöntemi

Kişilerde genellikle yirmilik dişlerde ve sonra köpek dişi olarak sıralanan gömülü diş tedavisi kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz etkiler. Yemek yerken konuşurken sürekli ağrı veren dişin tedaviside kişinin çene yapısına diş durumuna göre değişiklik gösterir. Gömülü diş estetik açıdan da kişiye zarar veriyorsa eğer mutlaka ortodonti bölümüme gidilerek tedavi olunması gerekir.

Ordonatı tedavisi ile kişinin kaybettiği estetik bozukluklar verilen dişler tedavi edilerek kaybedilen estetik görüntü kişiye verilmiş olur. Eğer dişin ortodonti tedavisine ihtiyacı yok ise kişiye farklı tedavi ve yöntemleri düşünülür. Bu yöntemlerden birkaçı dişin cerrahi şekillerle çekilmesi ve düzenli kontroller ile yerine bırakılması olabilir.

Gömülü Dişler Hareket Ettirerek Kullanılır Hale Gelir Mi?

Kişinin gömülü kalmış dişleri öncelikle mutlaka ortodonti tedavide geçmelidir. Kişide estetik ve fonksiyon bozukluklar bu tedavi ile bilinip buna göre hareket edilecektir. Aksi taktirde kişiye rastgeleuygulanan başka bir tedavi hastanım estetik görüntüsünü elinden almış olur.

Her Gömülü Dişin Tedaviye İhtiyacı Var Mıdır?

Her gömülü dişin tedavi edilmesine hiçbir gerek yoktur. Eğer diş kişide ağrı rutin fonksiyonları yapmasında zorluk yaşatıyor ise kişinin tedavisi belirlenir ve bu doğrultuda kişiye uygun bir işlem uygulanır. Gömülü diş veya yarı gömülü dişler kendini ve öndeki dişini çürütebilirler.

Eğer kişiye ortodonti tedavisi uygulanmıyor ise bu yarı gömük ve gömük dişlerin altına girebilen gıdalar temizlenmemesinden dolayı kişinin dişine zarar verebilir. Eğer gömülü diş kişilerde çıkmaya çalışırken basınç ağrı gibi faktörler gösteriyor ise kişideki bu gömülü diş hiç vakit kaybedilmeden kişiden alınır.

Gömülü Dişler Nasıl Çekilir?

Kişide bulunan gömülü diş çekimi kişinin dişine kemik içinde bulunması ile beraber kemikteki derinliğine diğer dişlere olan etkisine ve dokuda yaratabileceği herhangi bir soruna karşı bu tedavinin şekli ve süresi değişir. Uyku süresi ve düzeni doktorun verdiği sedasyon ile mümkün olup kişide bulunan gömülü dişlerin en uygun olan alma zamanı ise hastada herhangi bir belirti göstermediği enfeksiyon durumunun yaşanmadığı zamanlardır.

İyileşme kapasitesinin daha verimli olduğu genç yaşlarda da bu işlen uygulanır. Şiddetli ağrı ve baskı var ise bu kişideki iltihabın bir göstergesidir. Bu iltihap öncelikle ilaçlarla en aza indirilerek ve yok ederek daha sonra tedavisi uygulanır.

Gömülü Dişler Alındıktan Sonra Hangi Semptomlar Kendini Gösterir?

Gömülü dişlerin tedavisi yapılırken kemiğe baskı yapıldığı için şişlik morarma ve ağrı gözlemlenebilir. Bu durumlar tedaviden sonra iyileşme süreci olarak görülse de yine her ihtimale karşı doktorunuza danışmanız gerekir. Bu ameliyat süreçlerindeki oluşan komplikasyonlar nasıl olsa iyileşme sürecinde normal olarak karşılanıp bir doktora danışılmadığı için bu sorunlar ortaya çıkar.

Bu ameliyattan sonra oluşabilecek şişlikleri doktorun tavsiyelerine uygun bir şekildeki işlemleri uygulayarak ağrılar için verilen ilaç ve haplar kullanılmalıdır.

Gömülü Diş Tedavisi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Kişide bulunan gömülü dişler ameliyat olunduktan sonra ameliyatın yapımı kadar kişinin tedavi sonrasında dikkat ettiği kurallarda o kadar önemlidir. Tedavi yapıldıktan sonra ameliyat olunan dişin tarafında yirmi dört saat sonra yemek yenmelidir. Ağza konulan tampon yarım saat sonra çıkarılmalıdır.

Doktor tavsiyesi olmadan dişe hiçbir baskı yapılmamalıdır. Tedavi sonrasından iki saat sonra bir şey yiyip içilmemelidir. Daha sonra ise hasta ılık içecekler ve yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.

Gömülü diş operasyonunda dişin gömülme oranına zorluğuna ve kişinin diş durumuna göre tedavinin zorluğu değişir. Kişinin kemiğinden çıkmayan bu diş belirli yöntemler sonrasında ameliyat edilir.

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60