Ağız Kanseri Cerrahisi

Ağız kanserleri sık görülen kanser türleri değildir. Bu nedenle kontrolü ihmal edilen hastalıklardandır. Hem hastalar hem de diş hekimleri bu konuda yeterli özeni ne yazık ki gösteremeyebilir. Özellikle çene kanserlerinde çenenin bir kısmı veya tamamı cerrahi olarak çıkarılmak zorunda kalınabilir. Bazen ise çene ile beraber burun veya diğer çevre dokularda çıkarılmak zorunda kalınabilir.

Bu işlemlerin cerrahisindeki başarı hastanın sonraki hayatının konforunu ve genel sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bu sebeple böyle durumlarda bu konuda uzman ve tecrübeli çene cerrahlarından ve 3D tomografi, lazer gibi teknolojik cihazlardan yardım almak çok önemlidir. Eğer cerrahiyi KBB uzmanı yapacak ise mutlaka operasyon öncesi diş hekimi ile görüşülüp hastaya cerrahi plak hazırlanmalı, bu sayede işlem sonrasında hastanın beslenmesi gibi konularda yardım alınması sağlanmış olmalıdır.

Kanser teşhisi konulmuş ve cerrahisi yapılmış hastalarda rekonsütriksiyon yapılarak hastaların fonksiyon, fonasyon ve estetik tedavileri tamamlanmaya çalışılır. Biz diş hekimleri de bu dönemde çene yüz protezleri ve epitez apareyleri yaparak yardımcı oluruz. Bu konuda Türkiye ileri derece başarı sağlamış ülkeler arasındadır.

Ağızdan çıkarılan tüm doku örnekleri mutlaka patoloji bölümüne gönderilmeli ve gerekli incelemeler yapılmalıdır. Bu görev diş hekimlerine aittir.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60