Biberon Çürükleri

Ülkemizde erken çocukluk döneminde yaygın olarak gördüğümüz biberon çürüğü, birçok toplumda olduğu gibi, bizim toplumumuzda da yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı, oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen ve erken yaşlarda görüldüğü için tedavisi de güç olan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, diş çürüklerine de bakteriler neden olmaktadır. Günümüzde bu bakterilerin doğumdan sonra anneden çocuğa geçebilmekte olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İlk süt dişi sürmesinden itibaren eğer doğru beslenme ve doğru bakım sağlanmazsa “Erken Dönem Çocukluk Çağı Çürüklerinin ya da yaygın bilinen adı ile Biberon Çürüklerinin” görülmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Biberon çürüğü denilince sadece biberonla beslenen çocuklarda olduğu düşünülmektedir, ancak 1 yaşından sonra gece beslenmesi devam eden tüm çocuklar bu anne sütü de olsa Erken Dönem Çocukluk Çağı Çürükleri gelişimi açısından risk altında oldukları kabul edilmektedir.

Biberon Çürükleri Nasıl Oluşur?

Bebekler, doğumlarını izleyen altıncı aydan sonra ilk süt dişlerinin ağızda belirmesi ile birlikte katı beslenmeye geçerler. Ancak bu dönemde süte de gereksinim duydukları için, biberonla süt içerler. Özellikle gece uyumadan önce biberonla içilen sütün bebeğin uyumasını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bazı aileler besleyici değerini arttırmak, ya da çocuğun sakinleşmesini kolaylaştırmak amacı ile süte bal, pekmez ya da şeker gibi tatlandırıcılar katarlar. Sütün içerisinde zaten doğal bir şeker olan laktoz olduğu için ekstra katılan tatlandırıcılar çürük oluşum riskini artırmaktadır. Ağızda dişler sürdükten sonra uzun süre devam ettirilen gece beslenmesi “biberon çürüğü” adı verilen yaygın diş çürüklerine neden olmaktadır.

Biberonla verilen süt, uykuya geçildikten sonra dişlerin üzerinde birikmektedir. Uyku sırasında tükürük salgısı da azaldığından dişler temizlenememekte ve ağızda daha önceden var olan çürük yapıcı mikroorganizmaların asit oluşturmasına elverişli ortam meydana gelmektedir. Bu asitler diş minesinin mineral yapısını bozarak, önce tebeşir imsi beyaz renkte lekelerin görülmesine, daha sonra da biberon çürüğü olarak tanımlanan sarı kahverengi renkte çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu çürükler önce üst çenedeki kesici dişlerin ön yüzlerinde başlar, daha sonra diğer dişlere yayılır. Tüm süt dişlerinin bu tür çürükten etkilendiği olgularla ülkemizde sıklıkla karşılaşılmaktadır.
1 yaşından sonra geceleri biberonla süt verilmesinin yanı sıra uyku sırasında anne sütü verilmesi, meyve sularının da biberonla verilmesi, bebeğin sakinleştirilmesi için emziğin bala ya da reçele batırılarak verilmesi de erken dönem çocukluk çürüklerine neden olmaktadır.

Biberon Çürükleri Nelere Yol Açar?

Biberon çürüklerini oluşturan mikropların zararlı etkileri çürük yolu ile dişin kökünde bulunan sinirine iletilir ve diş iltihaplanır. Bu enfeksiyon çocuğun ağrı duymasına, huzursuzlanmasına, düzenli uyku uyuyamamasına ve beslenememesine yol açar. Bunun yanında süt dişi kökünün çevresinde bulunan iltihap altta gelişmekte olan sürekli dişe de zarar verir. Gelişen dişlerde şekil ve renk bozuklukları oluşur.

Özellikle üst çenedeki kesici dişlerden başlayan biberon çürüğü, bu dişlerde madde kayıplarına yol açtığından, çocuğunuzun konuşmasında ve estetik görünümünde de bozulmalara yol açar. Bunun sonucunda, çok erken dönemde hiç hazır olmadığı tedavi biçimleri ile ( kanal tedavisi, dolgu, çekim gibi…) karşılaşır ve bu tedavilerin gerçekleştirilmesi hem hekim hem de aile için oldukça güç olmaktadır.

Biberon Çürükleri Nasıl Önlenir?

  • Bebeğin ağzında biberonla uyumasına izin verilmemelidir.
  • Biberonla süt içtikten sonra mutlaka su içmesi sağlanmalıdır.
  • İşaret parmağına sarılan ıslatılmış bir tülbent ile dişler temizlenmelidir.
  • Bir yaşından sonra gece beslenmesi bırakılmalıdır.
  • Bebek bir yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimine muayeneye götürülmelidir.
  • Dişler üzerinde yapışıp kalan, karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine sebze ve meyve ağırlıklı, lifli besinler tercih edilmelidir.
  • 2–3 yaşına kadar yutma refleksi kontrol edilemediğinden fluoridsiz diş macunu ve küçük başlı, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişler ebeveyn yardımı ile günde iki kez fırçalanmalıdır.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60