Çürükten Koruyucu Uygulamalar

Çocuklarda çürükten korunmadaki en etkili yöntem, dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde günde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bunun dışında çürük gelişimin önlenmesinde çok etkili olan bazı koruyucu uygulamalar vardır.

Genç süt ve sürekli dişler, asit ataklarına karşı daha duyarlıdırlar. Ayrıca bu dişlerin yapısı da erişkin dişlerine göre daha geçirgendir. Bu nedenle dişleri yeni süren çocuklarda diş çürüğü daha kolay oluşur ve oluşan çürük de daha hızlı ilerler. Yapılan araştırmalar oluşan her 5 çürük lezyonundan 4’ünün arka azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluştuğunu göstermektedir. Bunun nedeni bu dişlerin yüzeylerindeki derin girintilerdir. Fırça kıllarının bu derin girintilerin tabanına kadar ulaşıp bu bölgeleri temizlemesi oldukça güçtür.

Bu nedenle çocuklarda çürüğün en çok oluştuğu azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine halk arasında “Diş Ojesi” olarak bilinen “Fissür Örtücü” uygulamalarının ve tüm diş yüzeylerinin çürükten korunmasında önemli rol oynayan “Yüzeyel Fluorid Uygulamaları” nın yapılması büyük önem taşımaktadır. Fissür örtücüler bir kez uygulanır, tekrarlanmalarına gerek yoktur. Ancak düzenli olarak (6 ayda 1) kontrol edilmeleri gerekir. Dişlerin tüm yüzeylerine uygulanan yüzeyel fluorid uygulamalarının 4–6 ayda 1 tekrar edilmesiyle diş yüzeyinde kalsiyum fluorid tabakası oluşumu sağlanarak diş minesi güçlendirilmiş olunur. Bu sayede asit ataklarının diş yüzeyine ulaşımı da engellenmiş olabilmektedir.

3,5 yaşından sonra çürükten koruyucu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bu uygulamaların yapılması ve düzenli aralıklarla kontrol edilmeleri sayesinde çocuğunuzu diş çürüğü oluşumundan sürekli olarak korumanız mümkündür.

Burada önemli olan her çocuğun kendi diş yapısı, tükürük yapısı ve beslenme alışkanlıklarına uygun olan çürükten koruyucu uygulamaların belirlenerek uygulanması ve yine çocuğa özel olarak belirlenen aralıklarda düzenli olarak kontrollerinin yapılmasıdır.

Fissür örtücüler, azı dişlerinin çukurcuklarını kapatarak asit ve plaktan korumakta ve bu sayede dişlerin çürükten korunmasına yardımcı olmaktadırlar.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60