Restoratif Materyaller

Restorasyonun başarısını etkileyen en önemli faktör doğru materyal seçimidir ve bu sebeple kullanılan restoratif materyaller doğru tanınmalıdır. Geleneksel restoratif diş hekimliğinde, restorasyonların retansiyon ve stabilizasyonunu sağlamak için sağlam diş dokusu da kaviteye dahil edilirken, günümüzde oldukça yaygınlaşan adeziv diş hekimliği uygulamaları sayesinde sağlam diş dokusu korunur.

Adeziv Restoratif Materyallerin Avantajları;

  • Diş restorasyon birleşiminde gelişen mikro sızıntı azalır, böylece ileride hassasiyet ve pulpa komplikasyonlarının görülme sıklığı azalır.
  • Tekrar çürük oluşma ihtimali azalır.
  • Diş ve restorasyon birleşiminde renklenme azalır.

Adeziv tekniklerde çürüğün temizlenmesi sonucunda madde kaybına uğrayarak zayıflayan diş dokusu desteklenir ve/veya korunur. Adeziv diş hekimliğinde kırılmış restorasyonlara ek ve onarım yapılabilir.

Estetik diş hekimliği uygulamalarında, adeziv teknikler çoğu zaman sağlıklı diş dokusunun tamamen korunmasına olanak tanır. Bu uygulamalarda tedavi süresi de kısadır.

Cam İyonomer İçerikli Restoratif Materyaller;

Cam iyonomer simanlar, mine ve dentine kimyasal olarak bağlanırlar, fluorid salınımı sayesinde tekrar çürük oluşumunu önlerler. Sinir dokusuna zarar vermezler. Genellikle kompozit restorasyonların altında kaide materyali olarak kullanılırlar.

Kompozit Restoratif Materyaller;

Diş dokusuna kimyasal olarak bağlanan materyallerdir. Renk uyumları oldukça iyidir. Aşınma dirençleri diş dokusu ile benzerdir. Tamir olanağı vardır, kırılma ya da yeni çürük oluşumu durumunda materyalin tamamen kaldırılması gerekmeden tamir edilebilir. Görünür mavi ışıkla sertleştikleri için, uzun bir çalışma süreleri vardır. Özellikle ön bölgedeki restorasyonlarda oldukça estetik bir görünüm sağlar. Ön dişlerinde travma nedeniyle kırık olan çocuklarda, ileride lamına yaptıracakları yaşa gelene kadar tatmin edici bir estetik görünüm sağlarlar.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

0 530 667 67 34 +90 216 444 20 60