Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı yani ağız içine uygulanan implantlar genellikle titanyum içerikli materyallerden oluşan suni diş kökü formundaki yapılardır.

Son yıllarda zirkonyum materyalinden de yapılmaya başlanmıştır. Zirkonyum diş implantlarında kırılmalara karşı daha dirençlidir. Uzun dönemde bazen titanyum diş implantlarında özellikle boyun kısmı dediğimiz bölgede kırık olabilmekteydi. Bu nedenle titanyum yerine zirkonyum materyali kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede kırılmaların önüne geçilebilmektedir.

Diş implantların uygulanmasında materyal seçiminin yanında diş implantının yüzeyinin de önemi büyüktür. Özellikle yüzeyinin SLA yüzey olması ve yüzey alanının lazer ile pürüzlendirilmesi ve yüzeyin hacim olarak arttırılması kıymetlidir. Diş implantı bu yüzeyin özelliğine bağlıdır. Bu yüzeyin steril edilmesi en önemli etkendir.

Diş İmplantı

Diş İmplantının Sterilizasyonu;

Diş implantı hazırlanırken en son safhada paketleme kısmında implant ve içine yerleştirilen paket steril edilir. Amaç tüm bakterilerden kurtulmaktır. Diş implantın yüzeyindeki tüm mikropları özel bir işlem ile yok etme işlemidir. Eğer bu düzgün yapılmaz ise diş implantı maalesef ağızda kalamıyor ve bir süre sonra düşebiliyor.

Sterilizasyon işleminden sonra paketlenen ürünün paketinin doğru koşullarda saklanması çok kıymetlidir. Ayrıca sterilizasyon işleminin paket içinde bir ömrü vardır. Son kullanım tarihine dikkat etmek gerekir. Paket barkod numarasında bu tarihler bellidir. Bu tarihlere uymak gerekir. Son kullanma tarihleri geçmiş diş implantlarında da başarısızlık kaçınılmaz olur.

Diş İmplantının Şekli;

Dişin yerine uygulanacak diş implantının şeklide başarıyı etkileyen bir unsurdur. İlk yapılan diş implantları ince ve yassı yapılmıştı ama uzun dönemde başarısızlık görüldüğü için şekil üzerinde çalışılıp gerçek kök formuna yakın bir şekle geçilmiştir. Bu da başarıyı arttırmıştır.

Şekil konusu daha da ileri seviyeye taşınarak diş implantının şeklinin yapılacak bölgeye göre seçilmesinin önemi ortaya çıkmıştır. Daha önceden diş çekimi yapılmış bir kemiğe standart kök formunda bir implant yerleştirilir ve implantın yüzeyinde ki yivler agresif değildir. Diş çekiminin yapılıp, aynı seansta diş implantının uygulaması yapılması gerek hastalarda ise implantın yivleri daha agresif ve belirgin olmalıdır. Bu agresif yivler sayesinde ilk tutunma hedeflenen ve istenen şekilde olmaktadır.

Primer Stabilizasyon;

Diş implantının yerleştirilmesindeki önemi ifade eder. İmplant için açılan yuva yani kavite eğer düzgün değilse maalesef diş implantının primer stabilizasyonu başarılı olamıyor. Yani açılan yuva diş implantının çapından büyük olmuş ya da bazı bölgeleri geniş olmuş olabilir. İmplant yerleştirildiğinde sıkışarak yerleşmelidir. Diş implantı yerinden oynamamalıdır. Primer stabilizasyonu iyi olan implantlarda başarı artmaktadır.

Diş İmplantı Üreticisi;

Diş implantı üreticisinin önemi çok büyüktür. Bu işte ne kadar tecrübesi varsa başarısı da o kadar artmaktadır. Özellikle 1960 yıllarından beri birkaç firma diş implantının üretimine başlamış ve üretime halen devam etmektedir. Bu firmaların elinde çok ciddi bir bilgi birikimi vardır. Son dönemde ülkemizde de üretimler başlamıştır. Kesinlikle desteklenmelidir ama maalesef yeterli bilgi birikimi halen oluşmamıştır. Bu, sağlık konusu olduğu için çok dikkatli seçim yapılmalı ve doğru üreticiler tercih edilmelidir. Ücret konusunda bazı firmalar çok rekabetçi olabilmektedir ama sadece ürün kalitesine bakılmamalı aynı zamanda ürününün arkasında duran, 20 yıl sonrada da ürünle ilgili destek verebilecek firmalar tercih edilmelidir.

Diş İmplantı Cerrahisi İçin Kullanılan Drill Seti;

Diş implantı uygulanırken kullanılması gereken en önemli parça aslında kemik içinde yuvayı açmak için kullanılan frezlerdir. Bu dönerek kemiği kesen metal parçaların keskinliği ve kemikte gereksiz hasar oluşturmaması başarıyı etkiler. Eğer yeterince keskin değilse ve keserken yeterince su soğutma sistemi kullanılmıyorsa maalesef kemik ısınmaktadır. Kemik ısındığında ise bölgede nekroz dediğimiz ölümler olur. Kemiğin ölen parçaları ile diş implantının arasında bir yapışma olmaz ve enfeksiyon gelişerek diş implantı düşer. Bu nedenle bu drillerin bakımı ve kullanım sayıları çok ama çok önemlidir.

Cerrahi Yetenek;

Tecrübeli bir hekim yukarda saydığımız tüm kriterleri değerlendirir. Bu değerlendirme sonunda hazırlığını ve kontrollerini yapar. Daha sonra da diş implantının yapımına geçer. İmplant için açılacak yuvayı istediği açıda ve pozisyonda gerekli genişlikte açar. Açma işlemi sırasında anatomik oluşumlara dikkat eder. Özellikle sinirlere ve sinüs boşluklarına özen gösterir. Dikkatli bir yuva işlemi sonrasında diş implantını doğru açıyla ve yinleri açıkta kalmayacak şekilde yerleştirir. Bu yerleştirme doğru olmazsa yine başarısızlık olur. Burada cerrahın tecrübesi ve el yeteneği önemlidir.

Diş İmplantı Cerrahisi Sonrası;

Diş implantı işleminden sonra dikiş işleminin doğru şekilde atılması ve primer kapatmanın sıkı ve güzel yapılması da önemlidir. Cerrahi sonrası bölgeye artıklar ve bakterilerin girişini engellemek gerekir. Diş implantı sonrası geçici diş konulurken implantın üzerine ters kuvvetler vermemelidir. Eğer gereksiz ters kuvvetler gelirse yine diş implantına zarar verebilirler. Beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek yaranın iyileşmesine katkı sağlar.

Sigara Kullanımının Diş İmplantına Etkileri, Diş İmplantı ve Sigara

Sigaranın hiçbir faydasının olmamasına rağmen inatla ve yükselen bir popüleriteyle içilmeye devam etmesi tam bir pazarlama başarısıdır. Sigaranın her nefeste inanılmaz zararları vardır. Aynı zararlar diş ve implantlar üzerinde de devam eder. Sigara dumanın içindeki toksik materyaller ve dumanın ısısı, yapılan diş implantını olumsuz etkiler.

Sigaranın zehirli gazları bakteri oluşmasına sebebiyet verir. Duman cerrahi sınırlardan kemiğe ve implanta ulaşır. Ulaştığı bölgede zararlı mikro organizmaları oluşturup hareketlendirir. Bu etki ile enfeksiyon gelişir ve diş implantı düşer. Aynı zamanda ağız içine çekilen sigara dumanın ısısı ise 37–60 C dir. Sigara emişi sırasında ki yaklaşık 2–3 saniye sürer, ağız boşluğuna 30–40 mm3 hacminde duman girer. İşte bu dumanın ısısal ve hacimsel etkilerinden dolayı diş implantı ve diğer dişsel unsurlar zarar görür.

Sigara Kullanan Kişilere Diş İmplantı Yapılabilir Mi?

Diş implantı cerrahisinden 1–2 gün önce ve işlemden sonra ilk 48 saat sigara kesinlikle içilmemelidir. Mümkünse cerrahi sonrası 1 haftaya çıkarılmalıdır. Dokuların iyileşmesini çok olumsuz etkilediğinden sigaradan dokular iyileşene kadar uzak kalmak gerekir.

Köprü Mü Diş İmplantı Mı? Neden Diş İmplantı?

Cevap kesinlikle diş implantıdır. Bu aslında söyle bir soru at arabası mı otomobil mi? Teknolojinin ve bilimin bu kadar gelişmesiyle eksik olan dişin yerine aynısına en benzerini yapmak varken daha eski bir yöntem olan köprüyü yapmak bilime karşı gelmektir.

Köprü protezler;

Eksik olan dişi yapmak için komşu iki dişi keserek yapılan porselen içerikli protezlerdir. Bu işlemde sağlam ve sağlıklı ağızda ömür boyu kalma potansiyeli olan iki dişi keserek yapılır. Kesilen dişlerde sonra ne olur? Bu iki diş eksik olan dişin de yükünü taşırlar. Uzun dönem de dişte travma oluştururlar. Aynı zamanda dişlerin kesimi sırasında sinirlerde hasar oluştururlar ve yaklaşık 2 ay süren hassasiyetler devam eder. Dişetlerinde de uzun dönemde de hasar oluşturabilirler. Sonuçta natürel dokunun yerine dışardan yabancı bir materyal konulur. Bu yapılan köprü uzun dönemde hasarlar oluşturabilir. Bu nedenle sıkı takip etmek gerekir. Ağzın kapanış şekli de değişebilir. Bu nedenle eklem problemleri de oluşabilir. Yapılan köprünün de rengini ayarlamak mümkün olamayabilir. Zaman içinde dişlerin rengi değişir ama köprünün rengi değişmez. Bu da bir dezavantajdır. Ayrıca zaman içinde eksik olan dişin bulunduğu bölgede kemik erir ve çöküntü olur. Bu çöküntüden sonra ise besin kaçma sorunu yaşanır ve koku başlar. Köprü protezlerini 7–10 yıl içinde değiştirmek gerekir.

Diş İmplantı ise;

Daha doku dostu materyaldir, diğer iki komşu dişi kesmeye veya ellemeye gerek yoktur. Sadece eksik dişin yerine uygulanır. Bu nedenle diğer dokulara zarar vermez. Eksik olan dişin olduğu bölgede kemik erimesi olmaz ve aynı şekilde kalır. Bu nedenle de besin takılmaları yaşanmaz. Ağzın kapanışı çok değişmez çünkü komşu dokular ellenmediği için kapanış pek etkilenmez. Rengi tutturmak daha kolaydır. Ağızdaki kuvvetlerin dengesi pek değişmez bu nedenle eklem problemleri de pek yaşanmaz. Yapılan tedavinin ömür boyu devamlılığı vardır. Diş implantı yapıldıktan sonra ömür boyu ağızda kalır.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60