Cad/Cam Sistemi ile Dijital Diş Hekimliği

Günümüz yaşam koşullarında hız çok önemli olmaya başladı. Hızlı bir diş tedavisi başarı için artık çok önemli hale geldi. 3d teknolojileri sayesinde diş hekimliğinde de ciddi gelişmeler yaşandı. Diş hekimine gelen insanlar tedavilerinin ağrısız ve hızlı bir şekilde olmasını istiyorlar. Geçici dişlerin yaşatmış olduğu sıkıntıları da yaşamak istemiyorlar. İşte cerec teknolojisi sayesinde bu beklentileri karşılamak mümkün. CAD/CAM yöntemi sayesinde önce CAM kısmıyla kamera ile görüntü alınır daha sonra ise CAD kısmı ile hazırlanmış olan tasarım porselen bloklardan kazınarak kuron üretilir.

CEREC CAD/CAM sistemleri ile her türlü restoratif diş tedavisi yapılabilmektedir. Estetik diş hekimliği ‘nde sık uygulanan yaprak porselen, zirkonyum kaplama, ful seramik kuron ve özellikle sağlıklı diş dokusunun çok az kaldığı vakalarda yapılan porselen inley-onley dolgular Cerec sistemleri sayesinde en kısa süre de ve maksimum hassasiyetle üretilip hastalara uygulanabilmektedir.

Bu işleme başlamadan önce diş hekimi bu teknoloji için uygun vaka olup olmadığını değerlendirir. Çünkü her yeni teknoloji her vaka için kullanılması düşünülemez. Çoğu vaka için bu teknolojiyi uygulamak pekâlâ mümkün. Vaka seçimi sonrası klasik olarak anestezi uygulanıp diş hazırlanmalıdır. Eğer seramik dolgu yani inley işlemi yapılacak ise dişin çürüğü temizlenir ve kamera ile hemen ölçü alınır. İşlem yaklaşık 2 dakika sürer. Sonrasında sanal ortama dişin 3d görüntüsü alınıp üzerinde tasarım yapılır.

Tasarım sonrası ise özel bir 3d cihazın bıçakları sayesinde porselen blok materyallerden diş 5 dakika için de üretilir ve hastamız koltukta 10 dakika bekletilmiş olunur. Hazırlanan seramik dolgu doğal dişe yapıştırılır. Toplam süre ise 20 dakikadır. Hazırlanmış porselen materyalinin rengi doğal diş ile aynı renkte hazırlanır. Eğer renk ile ilgili bir uyumsuzluk söz konusu olursa rengi değiştirmek yaklaşık 5–7 dakika arasında sürer.

Seramik kaplama yapmak gerekirse de işlemler aynı olup süre biraz daha fazla olmaktadır. Bu işlemler sayesinde bir gün içinde tüm dişlerin tedavilerini yapmak mümkündür. Bu hız aynı zamanda konforu ve başarıyı getirmektedir. Özellikle yurtdışından gelen diş hastaları için çok ciddi başarı sağlayan bir uygulamadır.

Yaprak porselen diş kaplamaları için haftalarca hazırlanması için beklemeye gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda eğer bir dişiniz yapılacak ise bilgisayar programı sayesinde diğer tarafta bulunan eşinin görüntüsü alınarak o dişin aynısı üretilir. Yani diğer doğal dişin aynı formu yakalanmış olur. Böylece yeni yapılan dişin diğer dişlerle olan uyumu ve simetrisi muhteşem olur.

Ayrıca bu teknik ile gülüş tasarımı yapmak da mümkündür. Alınan ağız kayıtları ile hastanın çekilen gerçek fotoğrafları üst üste bindirilerek dijital tasarım yapıla bilinir.

Her restoratif tedavide olduğu gibi implantların üzerine yapılan porselen dişler de Cerec CAD/CAM sistemlerle kolaylıkla üretilebilir. Özellikle yapıştırıcı temizlenmesine gerek kalmayan “VİDALI PORSELEN” üretimi sayesinde hem hastanın hem de hekimin işini kolaylaştırmaktadır.

Porselen Kaplama El Değmeden mi Üretiliyor?

Dijital diş hekimliğinin en önemli özelliklerinden biri de insan kaynaklı hataların önüne geçmektir. Bundan dolayı dişin ölçüsü dijital olarak alınır, bilgisayar ortamında tasarımı yapılır ve özel üretici cihazı sayesinde el değmeden üretilir. Üretim aşaması tamamlandıktan sonra sadece cilalama işlemi özel malzemeler kullanılarak el ile yapılır. Bu sayede hastalar dişleri yapıştırıldıktan sonra hiç bir pürüzlü yüzey hissetmezler.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60