Dental İmplant Nedir?

Dental yani ağız içine uygulanan implantlar genellikle titanyum içerikli materyallerden oluşan süni diş kökü formundaki yapılardır.

Son yıllarda zirkonyum materyalinden de yapılmaya başlanmıştır. Zirkonyum implantlar kırılmalara karşı daha dirençlidir. Uzun dönemde bazen titanyum implantlarda özellikle boyun kısmı dediğimiz bölgede kırık olabilmekteydi. Bu nedenle titanyum yerine zirkonyum materyali kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede kırılmaların önüne geçilebilmektedir.

İmplantların başarısında materyel seçiminin yanında implantın yüzeyinin de önemi büyüktür. Özellikle yüzeyinin SLA yüzey olması ve yüzey alanının lazer ile pürüzlendirilmesi ve yüzeyin hacim olarak arttırılması kıymetlidir. İmplantın başarısı bu yüzeyin özelliğine bağlıdır. Bu yüzeyin steril edilmesi en önemli etkendir.

İmplant Başarısı

İmplant Sterilizasyonu;

İmplantlar hazırlanırken en son safhada paketleme kısmında implant ve içine yerleştirilen paket steril edilir. Amaç tüm bakterilerden kurtulmaktır. İmplantın yüzeyindeki tüm mikropları özel bir işlem ile yok etme işlemidir. Eğer bu düzgün yapılmaz ise implant maalesef ağızda kalamıyor ve bir süre sonra düşebiliyor.

Sterilizasyon, işleminden sonra paketlenen ürünün paketinin doğru koşullarda saklanması çok kıymetlidir. Ayrıca steril işleminin paket içinde bir ömrü vardır. Son kullanım tarihine dikkat etmek gerekir. Paket barkod numarasında bu tarihler bellidir. Bu tarihlere uymak gerekir. Son kullanma tarihleri geçmiş implantlarda da başarısızlık kaçınılmaz olur.

İmplantın Şekli;

Dişin yerine uygulanacak implantın şeklide başarıyı etkileyen bir unsurdur. İlk yapılan implantlar ince ve yassı yapılmıştı ama uzun dönemde başarısızlık görüldüğü için şekil üzerinde çalışılıp gerçek kök formuna yakın bir şekle geçilmiştir. Bu da başarıyı arttırmıştır.

Şekil konusu daha da ileri seviyeye taşınarak implantın yapılacak bölgeye göre şekli seçilmesi gerektiğinin önemi ortaya çıkmıştır. Daha önceden diş çekimi yapılmış bir kemiğe standart kök formunda bir implant yerleştirilir ve implantın yüzeyinde ki yivler agresif değildir. Diş çekiminin yapılıp aynı seansta implant uygulaması yapılması gerek hastalarda ise implantın yivleri daha agresif ve belirgin olmalıdır. Bu agresif yivler sayesinde ilk tutunma çok iyi olmaktadır.

Primer Stabilizasyon;

İmplantın yerleştirilmesinde ki önemi ifade eder. İmplant için açılan yuva yani kavite eğer düzgün değilse maalesef implantın primer stabilizasyonu başarılı olamıyor. Yani açılan yuva implantın çapından büyük olmuş ya da bazı bölgeleri geniş olmuş olabilir. İmplant yerleştirildiğinde sıkışarak yerleşmelidir. İmplant yerinden oynamamalıdır. Primer stabilizasyonu iyi olan implantlarda başarı çok artmaktadır.

İmplant Üreticisi;

İmplant üreticinin önemi çok büyüktür. Özelikle bu işte ne kadar tecrübesi varsa başarıları da o kadar artmaktadır. Özellikle 1960 yıllarından beri bir kaç firma implant üretimine başlamış ve halen devam etmektedir. Bu firmaların elinde çok ciddi bir bilgi birikimi vardır. Son dönemde ülkemizde de üretimler başlamıştır. Kesinlikle desteklenmelidir ama maalesef yeterli bilgi birikimi halen oluşmamıştır. Bu sağlık konusu olduğu için çok dikkatli seçim yapılmalı ve doğru üreticiler tercih edilmelidir. Ücret konusunda bazı firmalar çok rekabetçi olabilmekteler ama sadece ürün kalitesine bakılmamalı aynı zamanda ürünün arkasında duran 20 yıl sonrada ürünle ilgili destek verebilecek firmalar tercih edilmelidir.

İmplant Cerrahisi İçin Kullanılan Drill Seti;

İmplant ugulanırken kullanılması gereken en önemli parça aslında kemik içinde yuvayı açmak için kullanılan frezlerdir. Bu dönerek kemiği kesen metal parçaların keskinliği ve kemikte gereksiz hasar oluşturmaması başarıyı etkiler. Eğer yeterince keskin değilse ve keserken yeterince su soğutma sistemini kullanılmıyorsa maalesef kemiği ısıtmaktadır. Kemik ısındığında ise bölgede nekroz dediğimiz ölümler olur. Kemiğin ölen parçaları ile implant arasında bir yapışma olmaz ve enfeksiyon gelişerek implant düşer. Bu nedenle bu drillerin bakımı kullanım sayıları çok ama çok önemlidir.

Cerrahi Yetenek;

İmplantı yapacak olan hekimin konuyla ilgili tecrübesi aslında en önemli etkendir. Tecrübeli bir hekim yukarda saydığımız tüm kriterleri değerlendirir. Bu değerlendirme sonunda implantın başarısızlığına sebep olacak tüm etkenleri bertaraf eder, ona göre hazırlığını ve kontrollerini yapar. Daha sonrada implant yapımına geçer. İmpant için açılacak yuvayı istediği açıda ve pozisyonda gerekli genişlikte açar. Açma işlemi sırasında anatomik oluşumlara dikkat eder. Özellikle sinirlere ve sinüs boşluklarına özen gösterir. Dikkatli bir yuva işlemi sonrasında implantı doğru açıyla ve yinleri açıkta kalmayacak şekilde yerleştirir. Bu yerleştirme doğru olmazsa yine başarısızlık olur. Burada cerrahın tecrübesi ve el yeteneği çok kıymetlidir.

İmplant Cerrahisi Sonrası;

İmplant işleminden sonra dikiş işleminin doğru şekilde atılması ve primer kapatmanın sıkı ve güzel yapılması da önemlidir. Cerrahi sonrası bölgeye artıklar ve bakterilerin girişini engellemek gerekir. İmplant sonrası geçici diş konulurken implantın üzerine ters kuvvetler vermemelidir. Eğer gereksiz ters kuvvetler gelirse yine implanta zarar verebilirler. Beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek yaranın iyileşmesine katkı sağlar.

Sigara kullanımının implanta etkileri, implant ve sigara

Sigaranın hiçbir faydasının olamamasına rağmen inatla ve yükselen bir popüleriteyle içilmeye devam etmesi tam bir pazarlama başarısıdır. Sigaranın her nefeste inanılmaz zararları vardır. Aynı zararlar diş ve implantlar üzerinde de devam eder. Sigara dumanın içindeki toksik materyaller ve dumanın ısısı, yapılan implantı olumsuz etkiler.

Sigaranın zehirli gazları bakteri oluşmasına sebebiyet verir. Duman cerrahi sınırlardan kemiğe ve implanta ulaşır. Ulaştığı bölgede zararlı mikro organizmaları oluşturup hareketlendirir. Bu etki ile enfeksiyon gelişir ve implant düşer. Aynı zamanda ağız içine çekilen sigara dumanın ısısı ise 37–60 C dir. Sigara emişi sırasında ki yaklaşık 2–3 saniye sürer, ağız boşluğuna 30–40 mm3 hacminde duman girer. İşte bu dumanın ısısal ve hacimsel etkilerinden dolayı implant ve diğer dişsel unsurlar zarar

Sigara İçerken İmplant Yapılabilir Mi?

Bu nedenle implant cerrahisinden 1–2 gün önce ve işlemden sonra ilk 48 saat sigara kesinlikle içilmemelidir. Mümkünse cerrahi sonrası 1 haftaya çıkarılmalıdır. Dokuların iyileşmesini çok olumsuz etkilediğinden sigaradan dokular iyileşene kadar uzak kalmak gerekir.

Köprü Mü İmplantı Mı? Neden İmplant?

Cevap kesinlikle implanttır. Bu aslında söyle bir soru at arabası mı otomobil mi? Teknolojinin ve bilimin bu kadar gelişmesiyle eksik olan dişin yerine aynısına en benzerini yapmak varken daha eski bir yöntem olan köprüyü yapmak bilime karşı gelmektir.

Köprü protezler; Eksik olan dişi yapmak için komşu iki dişi keserek yapılan porselen içerikli protezlerdir. Bu işlemde sağlam ve sağlıklı ağızda ömür boyu kalma potansiyeli olan iki dişi keserek yapılır. Kesilen dişlerde sonra ne olur? Bu iki diş eksik olan dişinde yükünü taşırlar. Uzun dönemde dişte travma oluştururlar. Aynı zamanda dişlerin kesimi sırasında sinirlerde hasar oluştururlar ve yaklaşık 2 ay süren hassasiyetler devam eder. Dişetlerinde de uzun dönemde de hasar oluşturabilirler. Sonuçta natürel dokunun yerine dışardan yabancı bir materyal konulur. Bu yapılan köprü uzun dönemde hasarlar oluşturabilir. Bu nedenle sıkı takip etmek gerekir. Ağzın kapanış şekli de değişebilir. Bu nedenle de eklem problemleri de oluşabilir. Yapılan köprünün de rengini ayarlamak mümkün olamayabilir. Zaman içinde dişlerin rengi değişir ama köprünün rengi değişmez. Bu da bir dezavantajdır. Ayrıca zaman içinde eksik olan dişin bulunduğu bölgede kemik erir ve çöküntü olur. Bu çöküntüden sonra ise besin kaçma sorunu yaşanır ve koku başlar. Köprü protezlerini 7–10 yıl içinde değiştirmek gerekir.

İmplant ise; Daha doku dostu materyaldir, diğer iki komşu dişi kesmeye veya ellemeye gerek yoktur. Sadece eksik dişi yerine uygulanır. Bu nedenle diğer dokulara zarar vermez. Eksik olan dişin olduğu bölgede kemik erimesi olmaz ve aynı şekilde kalır. Bu nedenle de besi takılmaları yaşanmaz. Ağzın kapanışı çok değişmez çünkü komşu dokular ellenmediği için kapanış pek etkilenmez. Rengi tutturmak daha kolaydır. Ağızdaki kuvvetlerin dengesi pek değişmez bu nedenle de eklem problemleri de pek yaşanmaz. Yapılan tedavi ömür boyu devamlılığı vardır. İmplant yapıldıktan sonra ömür boyu ağızda kalır. Aslında diğer sistemlere göre en ucuz yöntemdir.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

0 530 667 67 34 +90 216 444 20 60