Zirkonyum İmplant

Son yıllarda implant teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte popüler olan zirkonyum implantlar nedir? Ne faydası var? Neden tercih etmeliyim gibi sorular ile karşılaşmaktayız.

Dental implant yaklaşık 50 yıldan beri uygulanmaktadır. Türkiyede 2000 li yıllarda popüler olmaya başlasmıştır. Dişhekimlerinin dişçi teriminden kurtulup diş hekimi ünvanını kazanmalarına katkısı büyük olmuştur. Çünkü yeni ve teknolojiyi takip eden diş hekimleri bu uygulamaları başarıyla yapabilmişlerdir. Bu sayede 2000 li yıllara kadar ağızda kaçak olarak çalışan diş teknisyenlerinden kurtulmuşlardır. İmplantlar ilk uygulanmaya başlandığı dönemlerde başarıları biraz düşük idi.Yaklaşık %50 civarında başarıvardı. Hatta uzun dönem de neler yaşanabileceği konusunda ciddi bir bilgi yoktu. Yıllar geçtikçe başarının kısa süreli değerlendirme olmaması gerektiği daha iyi anlaşıldı. Çünkü implant ilk uygulandığında kemiğe yapışıp ağız da kalsa bile uzun dönem sonra kemikten ayrıldığı görülmeye başlandı.Bazende kemiğe yapışmasına rağmen implantın boyun bölgesinde kırıklar oluşmaya başladı.

Sonuç itibariyle dental implantlardaki başarı değerlendirilirken kısa ve uzun dönemki performansı ve ağızdaki stabilite durumu açısındanda durumu değerlendirilmeye başlandı.İşte tam bu başarılarda yeni zirkonyum implantları başarıyı artıran bir unsur olarak ortaya çıktı. Çünkü zirkonyum kırılmaya karşı çok dirençli bir materyal olduğu için uzun dönemde implantlarda oluşan boyun kırıkları ortadan kalktı.

Zirkonyum implantlar özellikle kemiğinince olduğu alt çene de dar implant kullanılmak istendiğinde inanılmaz başarılı olmaktadır. Başarı şekilde uzun yıllar materyal bütünlüğünü korur. Boyun kırıkları oluşturmaz. Yapılan porselen kaplamalar ile uyumu çok çok iyidir. Zirkonyum doku dostu bir materyal olup uzun dönemde diş eti ve kemik ile bir uyumsuzluk yaşamaz.

Yukarda bahsi geçen konulardan dolayı mümkün olduğunca zirkonyum implantları seçmekte fayda vardır. Zirkonyum implantlar diğer implantlara göre biraz daha pahalıdır. Birkaç marka dışında üretici firma yoktur. Ama diğer markalarda üretmek üzerine çalışmalar yapmaktadırlar..

 

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

0 530 667 67 34 +90 216 444 20 60