Endodonti

İlerlemiş diş çürükleri veya travma nedeniyle dişler içerisinde yer alan ve dişin tüm hassasiyetini taşıyan sinir dokusu etkilenir. Dişin ağız içerisinde görünmeyip çene kemiği içerisinde yer alan diş kökleri içerisindeki sinir dokusunun temizlenerek yerine kanal tedavisi yapılması özel bir tedavidir.

Her dişin kök yapısında birçok farklılıklar bulunabilmektedir. Standardın dışında fazladan kök ya da kanallar olabilir. Görünmeyen bir alan olduğu için de önceleri bu yapısal farklılıklar nedeniyle kanal tedavisinde başarısızlıklar yaşanabilmekteydi. Ancak günümüzde yeni cihazlar sayesinde artık çok başarılı kanal tedavileri yapmak mümkündür.

Özellikle döner başlıklı otomatik kanal aletleri ve kök boyunu, yapısal farklılıkları gösteren özel cihazlar ve özel kanal dolgu materyalleri ile kanal tedavisindeki başarı tamdır. Kanal boyunu ölçen bu yeni cihazlar sayesinde artık kanal tedavisi sırasında fazladan röntgen alınmasına da gerek kalmamaktadır. Burada önemli olan diş dokularındaki olası farklılıkları bilerek bu cihazları uygun durumlarda kullanıp tedaviyi tamamlamaktır.

Eğer kanal tedavisi istenildiği gibi başarılı bir şekilde yapılmışsa ağızda ömür boyu kalabilir. Ama hatalar var ise kısa sürede dişi kaybetme riski yüksektir. Bu nedenle özenli bir çalışma ister. Bu işlemi genel de endodontist olan kanal tedavisi uzmanları yapmaktadır. Bu da başarıyı artırır. Çünkü bu uzmanların işi sadece kanal tedavisi yapmaktır.

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60