Zigomatik İmplant Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler


Son yıllarda diş implantları, kayıp veya eksik dişler için giderek daha popüler bir çözüm haline geldi. Diş implantlarıyla ilgili etkinlik, verimlilik ve maliyetteki gelişmeler ile implantlar, nüfusun büyük bir yüzdesi için uygun bir seçenek haline gelmiştir. Ancak bazı sınırlamalar hala mevcuttur. İmplantların başarılı bir şekilde yerleştirilmesi ve tutulması için yeterli kemik yüksekliği ve genişliği büyük önem taşır.  Bazı anatomik sınırlamalar, diş hekimi için hem implantların yerleştirilmesinde hem de restorasyonunda zorlu bir senaryo sunabilir.

İmplantların üst çenede tutunması kimi zaman alt çeneye göre daha zor olabilmektedir. Bu özellikle arka bölgeye yerleştirilen implantlar için geçerlidir. Şiddetli atrofik üst çeneye (yetersiz kemik miktarına sahip üst çene) sahip hastalarda başarılı bir şekilde implant yerleştirilmesi özellikle zordur. Uzun yıllardır atrofik üst çeneye sahip olan bir hastada diş yapısını restore etmek için otojen kemik grefti, sinüs kaldırma prosedürleri gibi çeşitli seçeneklerden yararlanılmıştır.  Bununla birlikte günümüzde zigomatik implant, atrofik üst çeneyi restore etmek için çok daha basit bir yaklaşım sunabilir.

Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik implant, elmacık kemiği olarak bilinen zigoma kemiğine yerleştirilen implantlardır. Standart dental implantlar gibi titanyumdan yapılan bu implantlar, dental implantlardan boyut olarak daha uzundur ve bu uzunluk 30-55mm arasında değişkenlik gösterir.

 

Zigomatik İmplant Kimlere Uygulanır?

Üst çenesi ileri derecede rezorbe (kemikte erime) olmuş kişilerde zigomatik implant uygulaması bir seçenektir. Diş eti hastalıkları, erken diş kayıpları, enfeksiyon, travma gibi lokal ya da sistemik faktörler sonucunda üst çene kemiğinde ileri derecede rezorpsiyon meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda ise eksik dişlerin yerine konulacak implantlar için yeterli kemik hacmi bulunmaz. Bu tip olgularda greftleme imkânı bulunmadığı takdirde ağız ve çene cerrahı tarafında hasta için zigomatik implantlar önerilebilir.

 

Zigomatik İmplant Uygulaması Nasıldır?

Zigomatik implantlar, genel anestezi altında ağız ve çene cerrahı tarafından uygulanır.

 

Farkı Nelerdir?

Yetersiz kemik hacmine sahip hastalarda implant uygulanmasına izin vererek sonrasında üzerine yapılacak diş protezlerinin tutuculuğuna ve fonksiyonuna katkı sağlar. Alternatif kemik oluşturma yöntemlerine gerek kalmaz. Sağlam bir kemiğe oturan implantlar sayesinde hasta konforu sağlanır.

Dt. Alanur Büyükvardar

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60