Zirkonyum Kaplama (Zirkonyum Kron) Nedir?

Klasik metal destekli kron veya köprü protezlerin alt yapısında bulunan gri metal yerine kullanılan beyaz  alaşımlardır.  Dayanıklı olması ve metallerin aksine korozyona dirençli olması sebebiyle diş hekimliğinde kron köprü dışında da pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin, implant, implant üstü protezlerde ara parça (abutment), tedavide kompozitin içine belli oranlarda katılarak dolgunun dayanıklılığını artırmada kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplamalar dayanıklı olmasının yanında yüksek ışık geçirgenlikleriyle hem estetik hem de doku dostu materyallerdir.

 

Neden Zirkonyum Diş Kaplama?

Zirkonyum kaplama, metal destekli kaplamalarla kıyaslandığında mükemmel dişeti uyumuna sahip olduğu görülmüştür. Kaplama ile dişeti sınırı hizasındaki metalin verdiği gri yansıma zirkonyum kaplamalarda olmamaktadır. Bu durum hem kişiyi estetik açıdan tatmin eder hem de dişeti uyumunun bu denli iyi olması ilerde yaşanabilecek dişeti çekilmesi gibi problemleri de elimine eder. Çay, kahve gibi renkleştirici gıda tüketimi ile beraber renkleri değişmez. Diş taşı birikimi, yüzeyleri cilalı olduğu için görülmez.

 

Yeni Nesil Diş Kaplama: Zirkonyum Kronlar!

İçinde metal olan seramik kaplamalar metalin koyu rengi sebebiyle yeterli ışık geçirgenliğine sahip değillerdi. Yeni nesil zirkonyum kaplamalar ile, zirkonyum alaşımı alt yapısına seramik işlenerek parlak diş yapısını birebir taklit ederken kişiyi metal maruziyetinden de kurtarır. Metalin zamanla tükürükle birlikte okside olarak çıkardığı nikel, krom gibi iyonlar ve daha sonrasında uğradığı korozyon ağız hijyenini bozduğu gibi vücudun elektrolit dengesini de bozabilmektedir. Özellikle metal alerjisi olan bireylerde alerji tetiklenmiş olur. Zirkonyum kaplamalar ile bu durumun önüne geçmek amaçlanmıştır.

 

Hangi Dişlerde Zirkonyum Kaplama Kullanılır?

-Laminelere alternatif olarak gülüş tasarımında,

-beyazlatma metotlarıyla beyazlamayan ve içsel renklenmesi olan (küçük yaşlarda kullanılan antibiyotik, aşırı flor tüketimiyle oluşan florozis vb.) durumlarda,

-çapraşıklık olan dişlerde kişi ortodontiyi tercih etmediyse,

-ayrık dişlerde,

aşırı madde kaybı olan büyük dolgulu dişlerde tercih edilebilir. Zirkonyum diş kaplaması için uygun olan kişiler, gelişim dönemini tamamlamış, tüm daimi dişleri çıkmış kişilerdir. Bu nedenle 18-20 yaştan daha küçük olan kişilere zirkonyum kaplama tedavisi önerilmemektedir. Diş eti rahatsızlığı olan kişilere zirkonyum kaplama yapılabilmektedir. Ancak tedavinin uygulanabilmesi için kişinin öncelikle diş eti rahatsızlıklarını tedavi ettirmesi ve sonrasında zirkonyum kaplama yaptırması gerekmektedir.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavi Süreci Nasıldır?

Dişleri tedaviye hazırlarken dişlerde kaplamaların gireceği yollar oluşturulur.Bu, dişleri dört bir yanından küçülterek sağlanır. Metal destekli kaplama için hazırlanan dişlerden daha az aşındırma yapılır. Dişlerin tüm yüzeyinden 1-1.5 mm kadar aşındırma yapmak gereklidir. Daha sonra hassas ölçü maddeleriyle ölçü alınır. Laboratuvar ortamında da ölçüden dökülen modellerden kaplamalar üretilir. Elbette burada hem laboratuvarın başarısı hem de hekiminin  dişleri hazırlama süreci önem kazanmaktadır. Doğru bir giriş yolu protezin başarısını ve daha sonra karşılaşılan durumları çok etkiler.  İşlem esnasında hiçbir ağrı ve acı duyulmaz. Anestezi, kaplama yapılacak dişlere yapılarak lokal şekilde uygulanır.  Daha sonra prova seansları başlar. Bu seansta dişlerin yüz şekli ile, ten rengi ile

diğer dişlerle hem kapanışsal hem de estetik açıdan uyumluluğu kişi ile birlikte değerlendirilir. Hasta ve hekim fikir birliğine vardığı noktada yapıştırma işlemine geçilir. Ara seanslarda geçici dişler uygulanır; geçici dişler plastik – akrilik esaslı materyallerden olduğu için bu süreçte dişlerde hassasiyet, geçici dişlerde kopmalar ve kırılmaların yaşanması olasıdır ve normaldir. Fakat daimi kaplamalar yapıştırıldıktan sonra bu durumların hiçbiri yaşanmaz. Tedavinin tümü ortalama 7-10 gün gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Zirkonyum kaplamalarda kırılma ve çatlak oluşumu görülmesi kişinin kendi dişinde bunların görülmesi oranıyla neredeyse aynıdır. Doğal dişi kırabilen ve çatlatabilen her şey zirkonyum kaplamaları da kırabilir veya çatlatabilir. Bu gibi durumlarda klinik ortamında tamir mümkündür.

 

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplamaların da tıpkı kişinin kendi dişi gibi düzenli olarak fırçalanması ve diş ipi kullanılarak ağız hijyeninin daimi olarak sağlanması gerekmektedir. Kaplamalar dişetini bir yaka gibi sarar. Bu durumda zirkonyum kaplamaların normal şartlarda koku yapma, altındaki dişi çürütmesi gibi bir etkisi yoktur. Dişler canlı dokulardır. Zamanla, aşınmalar, dişeti çekilmeleri kişinin yaşı ile orantılı olarak görülebilir. Bu gibi durumlarda zirkonyum kaplamalarda herhangi bir değişiklik olmaz fakat tekrardan değişen dokuya göre uyumlandırmak gerekebilir. Değiştirilmek istendiğinde dişlere zarar vermeden çıkarılabilir. Kişiye çeçici dişler yapıştırılarak, bir müddet yeni görünümüne ve yeni kazandırılan fonksiyonuna alışması sağlanabilir. Kişinin alışma süreci için zirkonyum kaplamaları daha hafif yapıştırıcılar ile yapıştırmak mümkündür.

Zirkonyum kaplamaların bakımı kendi dişlerinizin bakımından farksızdır. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı ve diş ipi kulllanımı zirkonyum kaplamaların ömrünü uzatır, dişeti sağlığını bozmadan kaplamaların uzun süre kullanımını sağlar. Diş fırçalamanın yanında 6 ayda bir profesyonel temizlik idame safhasında çok önemli rol oynar. Düzenli diş hekimi kontrolleri ve profesyonel bakım ağız hijyenini çok iyi bir noktaya taşır ve bu, vücudun genel iç dengesini de sağlamakta yardımcıdır. Bu kontroller, kişinin ağız içerisinde farkedilmeyen değişikliklerin iyi ve/ veya kötü oluşumların farkedilmesini de sağlar.

Bir cevap yazın

Randevunuzu hemen almak ve seyahat planınızı oluşturmak için
WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin.

+90549 414 74 64 +90 216 444 20 60